Gazeteciler yemekte buluştu Foto Galeri: Gazeteciler yemekte buluştu

10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Zonguldak Valiliği tarafından Dedeman Otel'de düzenlenen akşam yemeğinde konuşan Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, "Kamu yararının sağlanmasında yerel basının eleştirileri, haberleri, bilgileri çok önemli rol oynamaktır.  Zonguldak'ta yerel basınımızın gücü  çalışkanlığı ve Zonguldak yararına çalışmaları takdire şayan düzeydir" dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Zonguldak Valiliği tarafından gazetecilerin onuruna akşam yemeği düzenlendi.
Dedeman Otel'de düzenlenen yemeğe ; Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Emen, Kozlu Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Tansel Kardeş, 
Merkez ve ilçelerde görev yapan yazılı ve görsel basın yeni kuruluşları temsilcileri katıldı.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu Vali Yardımcıları Turgut Hamzaçebi Mehmet Türk, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İl Jandarma Komutanı Albay Cezmi Yalınkılıç, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof Dr.İsmail Özölçer ile çok sayıda davetli topluluğu da hazır bulundu.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu ise gribal enfeksiyon nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılamadı


Vali Yardımcısı Turgut Subaşı , akşam yemeğinde yaptığı konuşmada 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı.

Kamu yararının sağlanmasında yerel basının eleştirileri, haberleri, bilgileri çok önemli rol oynamakta olduğunu belirten Vali Yardımcısı Turgut Subaşı,  yaklaşık 5 yıldır görev yaptığı Zonguldak'ta yerel basının gücünün, çalışkanlığını Zonguldak yararına çalışmalarının takdire şayan düzey olduğunu belirterek şunları söyledi:

''GAZETECİLERE FEDAKARLIĞINIZ İÇİN TOPLUM ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ''

"Valiliğimizin davetine icabet eden  Valimiz adına hoş geldiniz diyor. Bu vesileyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Konuşmama başlamadan önce bu organizasyona karar veren 10 Ocak  Çalışan Gazeteciler gününü kutlamasına karar veren Sayın Valimizin Ankara ziyaretleri sırasında oluşan gribal enfeksiyondan dolayı
bugün aramızda olamadı. Onun öncelikle selamını ve daha kutlama mesajını sizlere iletiyorum. Sağ olsunlar. Değerli arkadaşlar insanı en mutlu eden şey hatırlanmaktır. Onun özel ve önemli günlerinde şereflendirilmelidir. Biz de bu manada kültürümüzde olan bu durumların zaman zaman değişik meslek mensupları için de icra ederiz. İşte öğretmenler günü, polis günü, doktorlar günü, hemşireler günü bugünlerden birkaç tanesi. Bugün ise gerçekten özel bir müsteena  ve toplum için çok fedakarlık yaparak çalışan ve demokrasi açısından çok önemli roller oynayan gazeteci arkadaşlar için bugünü düzenlemiş bulunuyoruz. Bu manada bu hem merkezden hem ilçelerden katılan basın mensubu arkadaşlara tekrar hoş geldiniz diyorum.

Gazeteci haber peşinde koşan doğru haberi yakalamaya hızla yakalamaya çalışan, onları araştıran ve topluma yayan sunan insanlardır. Bir yönüyle kamu görevi ve kamu hizmeti yapmaktadır. Çünkü toplumu ilgilendiren konularda toplumun bilgilendirilmesi de çok önem arz etmektedir. Gazeteci arkadaş bütün  sermayesi tuşuna dokunduğu bilgisayarı, elindeki mikrofonu ve kamerasıdır. Bu haber yaparken kamuoyuna yansıttığı kelimelerle toplumu bir ilgilendirmekte olan olaylara ilişkin mikrofonlarıyla,  toplumun sesi olmakta ve kamerasıyla da sadece ve sadece hakikatleri ve gerçekleri topluma anlatmanın peşinde koşmaktadır. Bu görevi toplumun vicdanı ya da toplumun sesi olmaktadır. Güvenilir haber ve doğru bilginin zamanında vatandaşa ulaşması,  saydam okumasına, yönetenlerin hesap vemesi adına çok önem arz etmektedir. Bu manada gece demeden, gündüz demeden, kış demeden, mesai ve hafta sonu gözetmeden bütün gazeteci arkadaşların çalışma koşullarını biliyoruz. Bu fedakarlığımız dolayısıyla toplum adına  teşekkürü borç biliyoruz. Ve görevlerimize gerçekten başarılar diliyoruz. 

''YEREL BASININ GÜCÜ ZONGULDAK'TA TAKDİRE ŞAYAN''

Kamu yararının sağlanmasında yerel basının eleştirileri, haberleri, bilgileri çok önemli rol oynamaktır yaklaşık 5 yıldır görev yaptığım Zonguldak'ta yerel basınımızın gücü  çalışkanlığı ve Zonguldak yararına çalışmaları takdire şayan düzeydir. 
Yeri geliyor ortak sorunları dile getirerek belki programına girmesini sağlıyoruz. Yeri geliyor, değişik, toplumsal sorunlar konusunda halkı bilgilendirip, çözümüne katkı sunuyorsunuz. Yeri geliyor kendi bilgi olarak  yön verebiliyoruz. Bu nedenle diyorum ki gerçekten önemli bir görevi üstlenen çalışan gazetecileri sadece bir gün anmak yeterli değildir. Onlara toplum olarak her zaman saygın bir yerde değer ve önem vermek  gerekliliğine uygun olduğunu düşünüyorum.

Bu gece burada katılımınızda hem birlikteliğimizde hem dostluğumuzu hem kardeşliğimizi paylaşma fırsatı verdiniz. Gecenizin güzel geçmesi, yarınlarınızın mutlu olmasını diliyorum. 
Bu gece aynı zamanda Kadir Gecesi hepinizin kutluyorum. Tekrar sayın Valimize de sizleri bir araya getirdiği için bu güzel ilçesinden dolayı da çok teşekkür ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum"

''GAZETECİLERE HEDİYE TAKDİM EDİLDİ''

Yemek sonrasında ise 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle Zonguldak Valiliği tarafından gazetecilere hediyeler takdim edildi.


 

Kaynak: Ercan Demir