Program kapsamında öne çıkan kadın cinayetlerini konu alan gazete haber küpürleri ve öldürülen kadınların resimleri şövalelere bırakıldı. 

Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Gençlik Merkezi, kadına şiddete dikkat çekecek bir çalışmanın altına imza attı. BKM’de bir araya gelen topluluk, şövaleuelere öne çıkan kadın cinayetlerini astı. Programa ilişkin açıklamayı; Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Özkaya yaptı. Özkaya’nın açıklaması şöyle: 

“BU AY KADINLARA ÖNEMLİ BİR MİRASI HATIRLATIYOR”
 Kadınlar Birlikte Güçlü diyerek adım attık Kasım’a. 25 Kasım’da  şiddete karşı isyanımızı anlatmaya, haykırmaya. Bu ay, tüm Dünya Kadınlarına önemli bir mirası anımsatıyor.1960 yılının 25 Kasım'ında, Dominik Cumhuriyeti'nin kuzey bölgesinde, bir uçurumun dibinde üç kadının cesedi bulunur. Bunlar Mirabel kardeşlerdir. Mirabellerin kanat  çırpışı  yeni bir yaşam,  bugünümüzde direniş, 
yarınımızda direniş. Bir mücadele ezgisi, şiddete karşı. İşte  dünyada bu tabloyla ilerliyoruz. 25 Kasım, Trujillo Diktatörlüğüne karşı kanat çırpan kelebeklerin elden ele dolaşan özgürlük bayrağıdır, Mirabel kardeşlerin hikayesi. Aradan geçen 63 yıla rağmen Dünyada ve Türkiye’de kadınlar şiddet görmeye devam ediyor. Türkiye’de 2021 yılı içerisinde 345 kadın öldürüldü.
 Mirabel Kardeşler’in direnişi hepimizin ortak öyküsü 63 yıl sonra da payımıza yine şiddet, yoksulluk, eşitsizlik, sömürü ve savaşlar düşüyor. 

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET ÜRKÜTÜCÜ BOYUTA GELDİ”

Kadına yönelik şiddet öyle ürkütücü bir boyuta geldi ki artık hiç tanımadıkları bir erkek dahi 
katilleri olabiliyor. Bıçaklanarak öldürülen Üniversite öğrencisi Ceren Özdemir   veya samuray kılıcı ile öldürülen Mimar Başak Cengiz örneklerinde olduğu gibi sadece kadın olmak öldürülmeye yeterli.
Dünyada Kadın düşmanlığına, Çocuk istismarına, Savaşa, Doğanın talanına, Tacize, Tecavüze, Kadın- Erkek Eşitsizliğine, her türlü ayrımcılığa, emek sömürüsüne, erkek  şiddetine karşı, PINAR  için, EMİNE  için, ALEYNA  için, ÖZGECAN   için, MÜNEVVER KARABULUT   için, MÜSLÜME  
bebek  için,  ve erkek şiddeti ile katledilen tüm kadınların öfkesiyle bir kişi daha eksilmemek için.. Eşit ve özgür bir yaşam için haykırıyoruz.. Kimi ayrılmak istedi ,kimi çalışmak ,kimisi de  sadece ‘’İNSAN ‘’ gibi YAŞAMAK..
Cinsiyet eşitliğinin olmadığı Ataerkil bir toplumda
Erkek şiddetine ve kadın cinayetlerine karşı  yargı sisteminin biz kadınları görmediğini,
GÖRÜYORUZ..

“HAYATTA KALMAK DEĞİL; YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Kadın Hareketi, en temel haklarımız başta olmak üzere ulusal ve uluslararası mevzuatta yer alan tüm haklarımızı, yüzyıllar boyu verdiği mücadele ile kazandı. 
Cinsiyet eşitliğinin yalnızca yazılı belgelerde kaldığını, haklarımızın  gasp edilmeye çalışıldığını, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin günden güne artıp pervasızlaşmasına 6284 sayılı kanunun  uygulanmadığını, erkek şiddetinin mahkemelerce erkeklik indirimleriyle cezasızlık rejimine tabii tutulduğunu GÖRÜYORUZ.. Hayatta kalmaya çalışan kadınlar olarak, haklarımızı ve yaşamımızı savunmak, şimdi en hayati mücadelemizi oluşturuyor. Çünkü biz salgın hastalıklar nedeniyle değişen Sosyal / Ekonomik / Toplumsal hayat, Yangınlar, Felaketler… Kadınlar olarak dünyada yaşanan tüm krizlerden  etkileniyoruz .Hayatta kalmak değil, yaşamak İSTİYORUZ...
Her şehirde Özgecan adı verilmiş bir yer, dünyanın ummadığınız bir yerinde  'Ölmek istemiyorum' 
sözleriyle Emine Bulut ve en olmadık yerlerde karşınıza çıkan, adlarını tek tek sayamayacağınız kadar çok öldürülen kadın ve Mücadele eden binlercesi vardır.”
 Kadınlar örgütlenmeye, bilinçlenmeye, ellerini birleştirmeye, birbirlerine yurt olmaya; ‘Kelebekler’in mücadelesini yaşatmaya devam ediyor..
Türkiye’de kadın cinayetlerini ve çözüm yollarını, kadınların ve adliye koridorlarında adalet arayan aileler özgür ve eşit bir dünyada 
 YAŞASIN KADINLAR 
"Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.
" ATATÜRK’’
Ayrımcılıktan uzak kadın ve erkeğin eşit olduğu insan haklarına saygılı, evrensel hukukun değerleri içinde adil  ve uygar yaşama  ulaşmayı diliyorum.
Ölümün, şiddetin ve ayrımcılığın olmadığı bir yaşam dileğiyle. 
Başta  Mirabel kardeşler  olmak üzere şiddete maruz kalan, hayatını kaybeden tüm kadınları saygıyla anıyoruz.”

Kaynak: Ercan Demir