Bir süredir TTK Üzülmez Müessese Müdürü Murat Köseoğlu tarafından vekaleten yönetilen Amelebirliği Başkanlılğı’na, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Şenol Yücel’in atanması kamuoyunda ve madencilik çevrelerinde olumlu karşılanırken, tüzüğü gereği yatırımcı bir kuruluş olması gereken Amelebirliği’nden beklentileri de yeniden gündeme getirdi.

1921 yılında Atatürk’ün talimatı ile kurulan Türkiye’nin ilk sosyal yardım kuruluşu olan Amelebirliği’nin tüzüğünde yer alan açık hükümler gereğince mali olanaklarının önemli  bir bölümünü (yüzde 20) yatırıma yönlendirmesi gerekiyor.

Uzun yıllardan beri tüzüğün bu maddesini uygulamayan Amelebirliği’nin, Şenol Yücel’in kurumun başına atanması ile birlikte “yatırımcı kuruluş” kimliğine dönmesi ve ciddi yatırımlara imza atması bekleniyor.

 İlimizde mali olanakları en geniş kuruluşlardan biri olan Amelebirliği şu anda üyelerine ikraz dağıtmak ve benzeri sosyal yardımlar ile işçi ve işveren temsilcilerinden oluşan yönetim kurulu üyelerine maaş ödemekten başka bir iş yapmıyor.

Üniversite kız öğrenci yurdu, madenci konutları ve benzeri daha önce gündeme gelen, ancak kağıt üzerinde kalan yatırım projeleri rafa kaldırılmış bulunuyor.

Amelebirliği Başkanlığına yeni atanan Şenol Yücel’in, kurumun tüzüğünde öngörülen “yatırımcı kuruluş” kimliğini yeniden kazandırması ve daha önce kağıt üzerinde kalan yatırımları gerçekleştirmesi bekleniyor.

HABER:ERHAN ÇAKMAK

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2021, 12:21
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner303

banner299

banner114