''29 YILDIR KALBİMİZDELER “

''29 YILDIR KALBİMİZDELER “

AK Parti Milletvekili Hamdi Uçar, 29 yıl önce Bugün Kozlu Müessesesinde meydana gelen grizu faciasında 263 madenciyi kaybetmenin acısını yaşadıklarını söyledi.. 
Milletvekili Hamdi Uçar, dünya madencilik tarihinin en büyük ve acı felaketlerindrn birisi olan 3 Mart 1992 Kozlu Faciası'nın yıldönümünde madencileri andı.
Geçen yıllara rağmen acı ve üzüntünün daha da büyüdüğünü belirten Hamdi Uçar şunları söyledi : 
“Zonguldak Kozlu’da 3 mart 1992 günü grizu patlaması sonucu  263 maden işçisi kardeşimiz şehit olmuştur. Geçen 29 yıla rağmen  acımız ve üzüntümüz hala tazedir . Bu şehitlerimizin acısı hala yüreğimizdedir . 
Madencilik uzmanlık ve sürekli denetim gerektiren en ağır ve riskli sektörlerin başında gelmektedir.
2002 yılından bu yana AK Parti hükümetleri, işçi kardeşlerimizin güvenliği için gerekli kanuni düzenlemeleri yapmış ve yeni önlemler tedbirler üzerinde de sürekli çalışmaktadır. 
Bu tür facialardan ders çıkarmak ve gelecekte neler yapılması gerektiği üzerinde titizlikle durarak, bir daha böyle faciaların tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin alınması başta gelen esastır.
Dünya'da ve ülkemizde kömür madenciliğinin en büyük felaketlerinden biri sayılan bu acı olayın üzerinden tam 29 yıl geçti. Şehrimizi ve ülkemizi yasa boğan bu facia dün olduğu gibi bugün de yüreğimizi yakmaktadır. Ülkemizin bu tür acı olayları bir daha yaşamaması temennisiyle, yerin metrelerce altında alın teri dökerek ekmeğini kazanmaya çalışırken şehit düşen tüm madencilerimizi rahmetle anıyor, aileleri ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.” (Haber-Ercan Demir)

YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner303

banner300

banner297

banner94

banner31

banner44

banner299

banner266

banner114