Akıllıları CENNET, Akılsızları HÜSRAN bekliyor!

Akıllıları CENNET, Akılsızları HÜSRAN bekliyor!

Aklını iyilikte kullananı mükâfat, aklıyla fenalık planlayanları da hüsran bekliyor.
Cuma hutbesinde Müslümanlara aklını kötülükten sakınıp iyiyle yönlendirenleri ahrette mükafat beklediği. Ama aklıyla fenalık planlayanları ise hüsran beklediği bildirildi. Tefekkür etmenin gerçeği anlamak ve doğru davranmak için emek verip düşünmek olduğu belirtilen hutbede, Müslümanlara şöyle seslenildi:

TEFEKKÜR, GERÇEĞİ ANLAMAK VE DOĞRU DAVRANMAK İÇİN EMEK VERİP DÜŞÜNMEKTİR
Ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Onlar, ayaktayken, otururken ve yatarken daima Allah’ı anarlar. 
Göklerin ve yerin yaratılışını düşünür ve şöyle derler: “Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın, sen ne yücesin! Bizi cehennem azabından koru”
Cenâb-ı Hakkın insana lütfettiği en büyük nimetlerden biri de akıldır. Akıl; hakkı batıldan, doğruyu yanlıştan, faydalı olanı zararlıdan ayırt etmemiz için bize ihsan edilmiş üstün bir meziyettir. İnsan, bu sayede Allah’ın ayetlerini kavrayıp hayatına anlam kazandırır. Kötülükten sakınıp iyiliğe yönelir. Eğer aklını güzel işlerde kullanırsa ahirette büyük mükâfata erer. Ama aklıyla fenalık planlarsa sonu hüsran olur. 
Aklın meyvesi ise tefekkürdür. Tefekkür, gerçeği anlamak ve doğru davranmak için emek verip düşünmektir. Bizler tefekkür ederek yaratılış gayemizi, Allah’a kulluğun önemini, vaktin kıymetini ve salih amelin değerini idrak ederiz. Kâinattaki eşsiz dengenin ve sayısız nimetin farkına varırız. Göklerin ve yerin, dağların ve denizlerin, ay ve güneşin, bilinen ve bilinmeyen nice güzelliklerin yaratılışındaki hikmeti kavrarız. Tefekkür sayesinde olaylara ibret nazarıyla bakar, ders çıkarır, payımıza düşen sorumluluğu alırız. 
Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: “Akıllı kişi, nefsine hâkim olan ve ölümden sonrası için çalışandır.”Ne mutlu, aklını erdemli bir insan ve hakikatli bir kul olma yolunda Cenâb-ı Hakkın rızasını kazanmaya vesile kılanlara! Dünyayı ahiretin tarlası olarak görüp ebedi hayat için bugünden hazırlık yapanlara “

(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021, 17:16
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner303

banner299

banner114