Ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez

Ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez

Ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Kamuran Aşkar, Memur-Sen teşkilatları olarak ek zam konusunu uzun süre hükûmetin gündeminde tuttuklarını ifade ederek, “Yüzde 30,5’lik artış, ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez” dedi.

Aşkar, yüzde 22,48 enflasyon farkı ve toplu sözleşmede elde edilen yüzde 5’lik zammın üzerine yapılan ek zammı değerlendirdi. Eylül ayından itibaren kamu görevlilerinin alım gücünün ciddi derecede düştüğünü kaydeden Aşkar, şöyle devam etti: “Özellikle toplu sözleşme sonrası etkisini gösteren fiyat artışlarının oluşturduğu alım gücü kayıplarının giderilmesi için teşkilat olarak hükûmet nezdinde gerekli girişimleri yaptık. Ek zam/ilave ödeme teklifimizin bütün kamu görevlilerine eşit yansıması için seyyanen olmasını istedik. Konu, hükûmet tarafından gündeme alınmış ancak sadece yüzde 2,5’lik bir artış yapılmıştır! Ocak ayı itibarıyla maaşlara yansıyacak olan yüzde 22,48’lik enflasyon farkının toplu sözleşme hükmü sonucu olduğu, Ocak zammı olan yüzde 5’in ise toplu sözleşme kararı olduğu unutulmamalıdır.”
Kamuran Aşkar, hükûmet tarafından yapılan ilave zam ile birlikte kamu görevlilerinin maaşlarında ilk altı ay için yüzde 30,5’lik bir artış olacağını belirterek, “Yüzde 30,5’lik artış, ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez. Bir an önce ekonomideki dalgalanmayı durdurmak, yükselen fiyatları indirmek gerekir. Bir kez daha ifade ediyoruz ki, sabit gelirliler için en iyi zam düşük enflasyon ve piyasa istikrarıdır. Memur-Sen olarak, gelir dağılımında adaleti sağlama ve kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltme mücadelemiz kararlılıkla sürecektir” şeklinde konuştu.
(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 13:33
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner300

banner346

banner94

banner31

banner299

banner348

banner266