BEÜ Kurumsal Akreditasyon Süreci Başlıyor

BEÜ Kurumsal Akreditasyon Süreci Başlıyor

BEÜ Kurumsal Akreditasyon Süreci Başlıyor

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi  Kurumsal Akreditasyon Süreci Başlıyor

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nden yapılan açıklama şöyle: 

''Kalite odaklı büyümesini kararlılıkla sürdüren Üniversite Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK)’nun Kurumsal Akreditasyon Programına dâhil edildi. Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) yükseköğretim kurumlarındaki kalite güvencesi, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve yönetim sistemi gibi temel süreçlerin “Planlama, Uygulama, Kontrol Etme ve Önlem Alma” döngüsü kapsamında değerlendirilmesini sağlayan bir dış değerlendirme yöntemidir.

Kalite süreçlerini bir kurum kültürü haline getiren Üniversitemiz hatırlanacağı üzere 2016 yılında Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)’nin Kurumsal Değerlendirme Programı (IEP) tarafından akredite edilmiş, hemen ardından 2017 yılında YÖKAK’ın Kurumsal Dış Değerlendirme Programı’na dâhil olmuştu. Bu programlara Türkiye’de ilk dâhil olan üniversiteler arasında yer alan Üniversitemiz tüm birimlerinde kalite güvencesi çalışmalarına kararlılıkla devam etmiş ve 2020 yılında ise YÖKAK kurumsal İzleme Programı’na katılmak üzere seçilmişti.

Yükseköğretim Kalite Kurulu, Kurumsal Akreditasyon Programı’na yapılan başvuru üzerine gerçekleştirdiği değerlendirme sonucunda, Üniversitemizin Programa katılmasına onay verdi. Böylelikle ZBEÜ, programa katılacak 30 üniversite arasında yer almaya hak kazandı. Devamında Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, 10 Mayıs Salı günü YÖKAK’ın Programa katılmak üzere seçilen üniversitelerle yaptığı toplantıya katıldı. Toplantıda YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Kurumsal Akreditasyon sürecinden geçecek 30 üniversitenin rektörü ile bir araya geldi ve akreditasyon süreci hakkında bilgi verdi.

Üniversitemizin YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Programı’na dâhil olmasıyla ilgili bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Kalite kültürünü tüm kurumsal süreçlerin bir parçası haline getiren üniversitemizin, Türkiye’de kalite süreçleri arasında ilk yer alan üniversiteler arasında olduğunu belirtti ve Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)’nin Kurumsal Değerlendirme Programı’na katılan ilk 20 üniversite arasında olduğunu vurguladı. Rektörümüz, üniversitemizin değerlendirme sürecini başarıyla tamamladığının altını çizerek “YÖKAK’ın kuruluşundan sonra Üniversitemiz Kurumsal Dış Değerlendirme Programı’na hemen katılmıştır. Üniversitemizin Kurumsal Akreditasyon Programı’na 2022 yılında seçilen 30 üniversite arasında yer alması kalite güvencesi alanındaki başarımızın bir göstergesidir. Kurumsal akreditasyonu başarıyla elde edip kalite güvencesi alanındaki başarılarımızı bir kez daha taçlandıracağımıza inanıyorum ve kalite süreçlerine destek veren tüm akademik ve idari personele teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 12:47
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner300

banner303

banner313

banner266

banner94

banner31

banner299

banner319

banner314