Mekke'nin Fethi coşkusu Zonguldak'ta yaşandı

Mekke'nin Fethi coşkusu Zonguldak'ta yaşandı

Anadolu Gençlik Derneği Zonguldak Şubesi tarafından Mekke'nin Fethi programı düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Memur-sen İl Başkanı Kamuran Aşkar, Saadet Partisi İl Başkanı Burak Erol, merkez ilçe başkanı İsmail Üstünyer,, enerji bir-sen şube başkanı Sedat Güngör, Saadet Partisi Hollanda Temsilcisi Ahmet Kara, il Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sadettin Dede, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı İbrahim Cansız, Cansuyu Derneği Başkanı Samet Güngör ile çok sayıda davetli topluluğu ve vatandaş katıldı.


Programda Mekke'nin Fethi konulu sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. ardından kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı 
Anadolu Gençlik Derneği'nin yıl içinde yaptığı etkinliklerin sinevizyon gösterisi sonrasında ayrıca öğrenciler tarafından ezgi dinletileri gerçekleştirildi.

Anadolu Gençlik Derneği Zonguldak şubesi başkanı Enes Şenol programda yaptığı konuşmada, Anadolu Gençlik Derneği’nin projesi nın insan, muhatap kitlesinin gençlik, Sevdasının ise tüm insanlığın saadeti olduğunu belirterek şunları söyledi;

"Mekke’nin Fethi programımıza hoş geldiniz. Cenabı Allah, her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz “İnsanlığa Bir İnşirah Mekke’nin Fethi” programımızı hayırlara vesile kılsın. Cenabı Allah, bu salonda bulunan ve bulunmayan tüm kardeşlerimize inşirah versin,
sıkıntılarını gidersin, göğüslerini genişletsin.
Biz bir kardeşler topluluğuyuz. Bu salondakiler, bu salonda bulunmayanlar, 82 milyon Türkiye, 1 milyar 800 milyon tüm dünya Müslümanları, biz bir kardeşler topluluğuyuz.
Mensubu olduğumuz İslam inancının dört temel prensibi vardır:

Birincisi;
Bu dünya hayatı hepimiz için bir imtihandır. Bize düşen bu imtihanda hakkı hak bilip hakkın yanında yer almak, batılı batıl bilip batılın karşısında durmaktır.

İkincisi;
İslam vahiy dinidir, Allah yapısıdır, mükemmeldir, noksanı, eksiği yoktur.

Üçüncüsü;
İslam’ın eklemeye çıkarmaya ihtiyacı yoktur. İslam sentez kabul etmez. Ancak Müslümanların okumaya, öğrenmeye, anlamaya ihtiyaçları vardır.

Dördüncüsü;
İslam konuşulsun diye değil yaşanılsın diye indirilmiş bir dindir. Müslümanların İslam’ı yaşam gayretlerine cihat denir. Cihat, kan dökmek, savaş çıkarmak, bir yerleri işgal etmek değildir. Bilakis kan dökülmesin, barış olsun, işgaller olmasın diye gece gündüz çalışmaktır.

Bizler, Müslüman olsun ya da olmasın tüm insanlara faydalı olmayı inancımızın gereği sayan bir topluluğuz.Biz inanıyoruz ki “insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.”
Bizler, Müslüman olsun ya da olmasın komşularımız açken tok yatmaktan ar eden bir topluluğuz. Yine biz inanıyoruz ki, buradaki gençlerimize yakışan en güzel takı güzel ahlaktır. Gencimizin süsü güzel ahlaktır. Ahlak, kendimiz için istediğimizi kardeşimiz için de istemektir. Ahlak, kendimiz için istemediğimizi kardeşimiz için de istememektir.

Anadolu Gençlik Derneğimizin ilk günden beri geleneksel olarak kutladığı Mekke’nin Fethi Programı bu yıl da 81 şubemizde 600 kadar noktada icra edilmektedir. Bu programlardaki amacımız gençlerimize fetih şuurunu verebilmektir. Fetih, kalpleri Allah’a açmaktır ve birilerinin dediği gibi işgal yağma ya da talan değildir. Fetih, aklın hurafeden kurtulup hakikate açılmasıdır.
Fetih, yönetimin zulümden kurtulup adalete açılmasıdır.
Fetih, tabiatın yağma ve talandan kurtulup yaşamın devamına açılmasıdır. Diğer taraftan biz “eğlence” adı altında tüm dünya halklarına çirkinliklerin ve
kötülüklerin dayatılmasına karşı tavır almanın gerekliliğine ve doğruluğuna inanıyoruz. Eğlencenin de sevincin de mutluluğun da meşru zeminde olması gerekir. Biz buna inanıyoruz.
Muhterem Hazirun,
Genç; iyinin, doğrunun, faydalının ve adaletin yeryüzüne egemen olması mücahedesinde, aynı inancı paylaşan her renkten ve ırktan herkesi kardeş bilirken, hangi renkten ve ırktan olursa olsun tüm mazlumların yanında olmayı da kendisine görev olarak addeden, Yeryüzündeki her insan için yaşama hakkını, inanç ve düşünce hürriyetini, aile oluşturma ve neslini koruma hakkını, mülkiyet edinebilme hakkını ve akıl sağlığının güvenceye alınması hakkını temel ve vazgeçilemez haklar olarak kabul eden, Yaşamının baharında tüm enerjisini bu gayede harcayan, inancı ve idealleri uğrunda fedakârlık yapabilen kişiler olarak tanımlayabiliriz.
Bizim için her genç bir hazine demektir. Anadolu Gençlik Derneği olarak, evrene, çevreye, insanlara ve kendine karşı sorumluluklarının farkında; tarihine, çağına ve yarınlara duyarlı;
Kardeşliğin, merhametin, sevginin ve iyiliğin yaygınlaştırılmasında emek sahibi; adaletin tesisinde kararlı;
Bilgili, inançlı ve çalışkan bir nesil yetiştirmenin gayretinde olan bir gençlik idealimiz var.
Bu çerçevede Anadolu Gençlik Derneği, dünyaya yeniden yön verecek, kurtların kapmaya niyetlendikleri kuzulara hangi nehrin kenarında olursa olsun kol kanat gerecek, çorbasını komşusuyla paylaşacak, kardeşlik anlayışıyla coğrafyamızı bir ve bütün tutacak genç kadrolar yetiştirme gayretindedir.
Erbakan Hocamız bir başka konuşmasında; ırkçı emperyalistlerin eline geçmiş bugünkü dünyada insanlığa kan, gözyaşı ve savaştan başka bir şey sunulmadığını belirterek;
"Bu bebek katillerinin elinden insanlığı ancak Milli Görüş Gençliği kurtarabilir. İşte bunun için bir araya geliyorsunuz. Aşkınızı azminizi biliyorsunuz. Daha büyük bir gayretle çalışarak azminizi tazeliyorsunuz” diyerek Milli Görüş çalışmalarında gençliğin önemine vurgu yapmıştır.
Erbakan Hocamız her konuşmasında gençlik çalışmalarının önemine vurgu yapmıştır. Bizler de, ‘Bir milletin asıl gücü; tankı, topu, tüfeği değil inançlı ve imanlı gençliğidir’ sözü doğrultusunda Anadolu Gençlik Derneği olarak çalışmalarımızı sürdürme gayretindeyiz. Bizim için her genç bir Fatih’tir. Her genç Fatih Sultan Mehmed Han’ın inancıyla Allah yolunda Peygamberimiz(s.a.v.)’in övgüsüne mazhar olmak için kendisini yetiştirmesi gerekmektedir.
“İnsanların en hayırlısı insanlığa faydalı olandır" inancı ile çalışmalarını yürüten Anadolu Gençlik Derneği, ülkemizin il, ilçe, belde ve mahallelerinde kurduğu şube, temsilcilik ve bürolarla, bunların yanı sıra diğer müessese ve faaliyetlerle ülkemiz gençliğinin beraberlik ve kardeşliğinin öncüsü olmuştur. 1975’te kurulan MGV’nin yolundan giden AGD bu yıl 47. çalışma dönemini icra etmektedir. Birçok kişi AGD’yi öğrenci yurtları ile tanımaktadır. Ancak bunun dışındaki yapısı ve faaliyetlerine kısaca değinmek gerektiğini düşünüyorum.
Öncelikle Anadolu Gençlik Derneği tüm illerde ve ilçelerin çoğunda örgütlü canlı bir dernektir. AGD, ortaokullar, liseler, üniversite, akademik çalışmalar gibi gençliği ayrı ayrı ele alan komisyonlar başta olmak üzere birçok komisyon yoluyla faaliyetlerini gerçekleştiriyor.
Bu komisyonların tamamı Hanımlar Komisyonu bünyesinde de yer alıyor.

Anadolu Gençlik Derneği’nin yıl içerisinde düzenli olarak gerçekleştirdiği faaliyetlerin başlıcaları ise şunlar:
Mekke’nin Fethi Gecesi, Şehadet Geceleri, Necmettin Erbakan’ı Anma Programları, Çanakkale Buluşmaları, İstanbul’un Fethi, Sabah Namazı Buluşmaları, Yaz Etkinlikleri, Siyer-i Nebi Yarışması.
AGD, ortaokullar komisyonu bünyesinde Kaşif Grupları çalışmalarını, liseler komisyonu olarak da Karavan adlı kültürel çalışmalarını yıl boyunca sürdürmektedir.
Ayrıca dernek bünyesinde Anadolu Gençlik ve Genç İstikbal adlı iki uzun soluklu dergi yayımlanmaktadır.
Kurulduğu yıldan bu yana aktivitesini yitirmeyen çalışma aşkı ile Anadolu Gençlik Derneği, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu ve dünyanın en büyük gençlik organizasyonu olarak aziz milletimizin dernek medeniyetinin parlak bir temsilcisi olmayı hak etmiştir.
Anadolu Gençlik Derneği şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da üstlendiği misyonu geçmişten aldığı güçle, yarınlara daha büyük bir heyecanla taşıma azim ve kararlılığındadır.
Anadolu Gençlik Derneği’nin projesi insan, muhatap kitlesi gençliktir. Sevdası tüm insanlığın saadetidir.
Anadolu Gençlik Derneği "Bir yıl sonrasını düşünüyorsanız bir tohum ekin, 10 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir fidan dikiniz, 100 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir insan yetiştiriniz" anlayışı ile hareket etmiş ve bugün misyonu ve vizyonu ile bütün insanımızı kucaklayan, teknolojiyi kullanan, ilmi akademik seviyeli çalışmaları ile insanımızdan aldığı gücü yine onların istifadesine sunan özelliği ile çalışmalara devam etmektedir.
Programımıza katıldığınız için, Anadolu Gençlik Derneğimizin çalışmalarına destek olduğunuz için, bu gecede burada bulunarak bir tavrı en güzel şekilde ifade ettiğiniz için"
(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 14:17
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner300

banner346

banner94

banner31

banner299

banner348

banner266