"Sakarya–Bartın Demiryolu Projesinin hızlandırılmasını istiyoruz"

"Sakarya–Bartın Demiryolu Projesinin hızlandırılmasını istiyoruz"

Ankara Uluslararası Batı Karadeniz Birliği Genel Başkanı Tuncay Gençer, "7 il olarak güç birliğiyle Bölgemize katkı vermeye yönelik çalışmalarımıza başladık. Her geçen gün ekonomisi bozulan Bölge’nin yatırım problemini çözebilecek Filyos Vadisi Projesi ve bu projenin sanayi bölgesiyle bağlantısını kuracak Sakarya–Bartın Demiryolu Projesinin takibi ve hızlandırılmasını istiyoruz. " dedi.

Batı Karadeniz İllerini Ankara’da temsil eden sivil toplum kuruluşları olarak Zonguldak, Bolu, Çankırı, Sinop, Kastamonu, Karabük ve Bartın  İllerini kapsayan Ankara batı Karadeniz Platforma bölgeye katkı vermeye devam ediyor.
Ankara Uluslararası Batı Karadeniz Birliği Platfuormu adına açıklama yapan Genel başkan Tuncay Gençer şunları söyledi:

SAKARYA–BARTIN DEMİRYOLU PROJESİNİN TAKİBİ VE HIZLANDIRILMASINI İSTİYORUZ..
"Ankara Batıkaradeniz Birliği olarak T.C.D.D. Genel Müdürümüz Sn. Hasan Pezük Beyefendiyi ziyaret ederek görevlerinde başarılar diledik. Ziyaretimizde Birlik Genel Başkanımız Tuncay Gençer , Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız Sn Mustafa Aydınalp , Genel Başkan Yardımcımız Sn. Hasan Kaya, Kastamonu Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Sn Sadık Ekici, Ankara Sinop İli ve İlçeleri Derneği Başkan Vekili Sn Burhan Akdoğan ,  Ankara Çankırılılar  Derneği Başkanı Sn Aydın Öksüz,  Ankara Bartınlılar Dernegi Başkanı Sn Necati Erdem , Birlik üyemiz Sn Ahmet Boduryeri birliğimizi temsilen hazır bulundu. Genel Müdürümüze misafirperverlikleri, samimi karşılamaları ve taleplerimize destek beyanlarından dolayı teşekkürü borç biliriz. Temel konumuz Batı Karadeniz Bölgemizin demiryolları ile ilgili talepleriydi. Ülkemizde yatırımların tam da en riskli deprem bölgesinde yer alan İstanbul - Bursa - Düzce üçgenine yığılmasının riskleri ile bu bölgenin hemen yanında bölgemizin her türlü imkanlarıyla deprem açısından güvenli bir liman gibi yatırıma hazır imkanlarının değerlendirilmesi gereğini vurguladık. Yatırımların yapılabilmesi, demiryolları gibi temel altyapıların yapılmasına bağlı olduğundan kendilerine takdim ettiğimiz  aşağıda sunduğumuz dilekçemizde belirtilen taleplerimize destelerini istedik Bölgemizin kalkınabilmesi için Ankara’da Bölgenin Sesi olduğumuza vurgu yaparak verdikleri destekten mutluluk duyduk 
Kendilerine takdim ettiğimiz dilekçemiz aşağıda sunulmuştur: 

T.C.D.D. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
Batı Karadeniz İllerini Ankara’da temsil eden sivil toplum kuruluşları olarak (Bolu, Çankırı, Sinop, Kastamonu, Karabük, Bartın ve Zonguldak İlleri Ankara İl Dernekleri) yaklaşık iki yıl öncesinden başlayan, sorunlarımıza çözüm üretmeye ve ortak geleceğimize yönelik Bölgemiz çapında etkisi olabilecek yatırımlar, projeler ve beklentilerimizle ilgili ortak akılla hareket etmeye, başkentte Bölgemizle ve hemşerilerimizle ilgili konularda lobi faaliyetinde bulunmaya, 7 il olarak güç birliğiyle Bölgemize katkı vermeye yönelik çalışmalarımıza başladık. Ortak sorunlarımız, beklentilerimiz ve geleceğimiz bizi kader ortaklığında birleştirmiştir.
Bölgemiz, İstanbul’dan uzanan sanayi aksının hemen yanında yer almasına ve yatırımlar için imkanlar barındırmasına rağmen sanayi bölgesi olma, proje ve yatırım çekme anlamında önemli sıkıntılar yaşamakta, durmadan göç vermekte, alt ve üstyapı yatırımlarında diğer bölgelere göre geri kalmaktadır. Gelişmiş ülkelerin aksine sanayileşmenin belirli merkezlerde yoğunlaşması, bölgemiz ve ülkemiz açısından büyük riskler taşımakta ve sorunlar doğurmaktadır. Bölgemizin kalkınmasının, alt ve üstyapı yatırımlarıyla sanayi yatırımlarının bölgemize çekilmesiyle mümkün olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda Genel Müdürlüğümüzden taleplerimiz aşağıdadır:
1) Her geçen gün ekonomisi bozulan Bölge’nin yatırım problemini çözebilecek Filyos Vadisi Projesi ve bu projenin sanayi bölgesiyle bağlantısını kuracak Sakarya–Bartın Demiryolu Projesinin takibi ve hızlandırılmasını istiyoruz. Bu konudaki çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz? (Haber-Ercan Demir)

2) Zonguldak – Karabük – Çankırı – Ankara demiryolunun bir an önce faaliyete geçirilmesini istiyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmalar hangi aşamadadır?
3) Zonguldak – Karabük – Çankırı – Ankara demiryolunda Kars Ekspresi gibi bir Batı Karadeniz tur paketinin hayata geçirilmesini istiyoruz.
4) Bölgemizin Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesine önemli katkı verecek Ankara – Bolu – Düzce – Sakarya – İzmit - İstanbul güzergahında hızlı tren hattı talebi bulunmaktadır. Bilindiği üzere dünyada bizdeki hızlı trenlerden daha hızlı trenler de bulunmaktadır. Böyle bir modelin ülkemizde İstanbul – Ankara arasına yakıştığı, bunun ülkemize çok prestij sağlayacağı ifade edilebilir.
5) Bölge’nin bu durumdan kurtulabilmesi için bir gayretle bir yatırım seferberliği düşünülmekte midir?
6) Bölgesel Kalkınma konusunda Batı Karadeniz Bölgemizin de ihtiyacı bulunmaktadır. Yatırımların bir bütünlük içerisinde yapılabilmesi için Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı, Kastamonu ve Sinop illerini kapsayan BAKAP’ın (Batı Karadeniz Kalkınma Projesi) kurulmasını istiyoruz, bu konuda desteğinizi bekliyoruz.
7) Demiryolu hattı bulunmayan Sinop ve Kastamonu illerimize bu konuda öncelik verilmesini talep ediyoruz." (Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2021, 17:01
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner299

banner114