Zonguldak’ta Hemşireler Haftası kutlandı

Zonguldak’ta Hemşireler Haftası kutlandı

Zonguldak’ta Hemşireler Haftası kutlandı

Zonguldak’ta 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kutlandı. Kutlamalar kapsamında Atatürk Anıtı’nda düzenlene törende, Türk Hemşireler Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Arife Ayaz tarafından anıta çelenk sunumundan sonra saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde istiklal Marşımız söylendi. 

 
Türk Hemşireler Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Arife Ayaz, "Küresel Sağlığı Güvence Altına Almak İçin  Hemşireliğe Yatırım Yapın ve Hemşirelerin Haklarına Saygı Gösterin” dedi.
Pandeminin yükünü en fazla  hemşirelerin sırtlandığını belirten Hemşireler Derneği Başkanı Arife Ayaz konuşmasında şunları söyledi:

“Pandeminin etkisini her birimiz, hayatımızın her alanında derinden hissettik. Şüphesiz pandemiden en fazla etkilenen grupların başında sağlık çalışanları, sağlık çalışanlarının içinde de ülkemizde ve tüm dünyada pandeminin yükünü en fazla sırtlayan HEMŞİRELER gelmektedir. Dünya olarak “normal”e dönmeye, pandeminin yaralarını sarmaya başladığımız şu günlerde, insanlığın, toplumun, her bir ailenin ve bireyin nitelikli hemşirelik hizmetlerine olan ihtiyacı, her zamankinden daha görünür ve daha elzemdir. Çünkü hemşireler, her bir bireyin ulaşabildiği, eşit şekilde yararlanabildiği, sürdürülebilir, adil, etik temelli ve geleceğe uygun sağlık sistemlerine inşa edilmesi ve yürütülmesinde kilit sağlık çalışanlarıdır.  24 saat kesintisiz çalışma, fazla mesai, güvenli ve nitelikli bakım sağlayabileceklerinden çok daha fazla sayıda hastaya bakmak durumunda olmaları yanı sıra, görevleri dışındaki pek çok iş hemşirelerden beklenmektedir. Tüm sağlık çalışanları gibi hemşirelerin de maaşlarına ve özlük haklarına yönelik bir düzenleme yapılmamıştır. İşyerlerinde karşı karşıya kalınan şiddet ve mobbing, hâkim sendika ve hastane yöneticilerinin baskısı ve ayrımcılığı; liyakata dayalı olmayan yönetici atanmaları, hemşirelik yasa ve yönetmeliğinin uygulanmaması, yüksek lisans ve doktora mezunu hemşirelerin almış oldukları eğitime göre görevlendirilmemeleri, mevzuatın vermiş olduğu haklardan yararlanmalarının engellenmesi ise hemşirelerin yükünü ağırlaştırmaktadır. Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) liderliğinde küresel sağlık gereksinimleri temel alınarak belirlenen, 2022 yılı temasında, hemşireler,  hükümetlere, karar vericilere halka seslenmekte “ Küresel Sağlığı Güvence Altına Almak İçin Hemşireliğe Yatırım Yapın ve Hemşirelerin Haklarına Saygı Gösterin” demektedir. Bu ülkenin hemşireleri olarak bizler de, siyasi liderlerimize, yetkililere, karar vericilere ve halkımıza sesleniyoruz. Halkımıza hak ettiği ve ihtiyaç duyduğu hemşirelik bakımını vermek için engellerimiz var. Bu engelleri kaldırmak, toplumun sağlığının korunması, hastalıkların ve sakatlıkların önlenmesi, nitelikli ve güvenli sağlık hizmetinin verilebilmesi için, 
Hemşirelik eğitimine 
Hemşirelik mesleğine 
Hemşirelikte liderliğe 
Hemşirelik hizmetlerinin sunumuna, 
Hemşirelerin ve sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanmasına, 
Hemşirelerin sağlık ve esenliğinin sağlanmasına 
YATIRIM YAPIN ve HAKLARINA SAYGI GÖSTERİN 
Biz Hemşireler, toplumumuzdaki her birey için; insan merkezli, eşitlikçi, erişilebilir, yüksek kaliteli sağlık bakım hizmeti sunmak için var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Ancak mesleğimizi nitelikli bir şekilde yapma ve toplumumuza hak ettiği bakımı vermede önümüzdeki bu engeller ve bu engelleri aşmada talep ettiğimiz desteğin verilmemesi, sesimizin duyulmaması, çabamızın görülmemesi ve seslendirilmemesi bizleri yordu, gücümüzü tüketti. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar da bu mücadeleyi sürdürmeyi neredeyse imkânsız kıldı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda talebimiz yine değişmedi. Toplumumuza hak ettiği bakımı vermek için karşı karşıya kaldığımız sorunların görülmesini istiyoruz. Tüm bu sorunlara çözüm üretmek için meslektaşlarımızı derneğimize, mesleğimize güç vermeye çağırıyoruz. Halkımızı, medya organlarını ve politika yapıcıları, halk sağlığının önceliğimiz olduğu bu mücadelemize katılmaya davet ediyor ve.Türk Hemşireler Derneği olarak tüm meslektaşlarımızın hemşireler gününü kutluyoruz"
(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 13:07
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner300

banner303

banner313

banner266

banner94

banner31

banner299

banner319

banner314