Önseçimin 7 isim arasında yapılması gerektiğini vurgulayan Harun Akın yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"21/12/2023 günü toplanan CHP Parti Meclisi Zonguldak İl Belediye Başkan Adayı’nın belirlenmesi noktasında önseçim kararı almıştır.
Zonguldak’ta sürece katılmış yedi arkadaşımız varken, yapılan anket çalışmaları dayanak gösterilerek, benim ile birlikte üç adayın katılacağı şekilde alınan önseçim kararının, yapılacak olan önseçim ve yerel seçim süreçlerine faydadan çok zarar verebileceği endişesi taşımaktayım.

Aday adaylık sürecinin en başından beri önseçim ve diğer aday belirleme yöntemleri ile ilgili hiçbir açıklamam olmamasına rağmen, şahsım üzerinden yaratılan önseçime karşı şeklindeki algı çalışmalarına rağmen, partim ve yaşayacağımız yerel seçim sürecine zarar vermemek için sabırlı oldum ve sustum.

Ancak geldiğimiz noktada, CHP Parti Meclisi kararı ile yapılacak önseçime, aday adayı olarak müracaat etmiş 7 kişi varken, 3 aday adayının katılması ve diğer aday adayı arkadaşlarımızın bu haklarının elinden alınmış olması, şahsıma bu önseçime katılma hakkı verilmiş olmasına rağmen, bana çok doğru gelmiyor.

Bu konuda diğer dört aday adayı arkadaşımın düşüncelerinin ne olduğunu bilmiyorum ama tahmin ediyorum ki ortaya çıkan bu tablodan onlar da pek memnun değildir.

Acilen Milletvekillerimizin ve İl Yönetimimizin ortaya çıkan ve birçok soru işareti barındıran bu durum ile ilgili aday adaylarını, parti üyelerini ve kamuoyunu, süreçle ilgili kararın ne şekilde alındığı, karara dayanak oluşturan anket çalışmalarının ne zaman, nasıl yapıldığı, neden yedi aday adayı var iken üç aday adayının katılacağı bir önseçim kararının alındığı hususlarında bilgilendirmeleri gerektiğini, bu açıklamaların en azından yaşanacak önseçimde ve yerel seçimlerde partimizin zarar görmesini engelleyeceğini düşünüyorum.

Ben bu yola çıkarken, Genel Merkezimizin aday belirlenmesi için anket,eğilim,önseçim kararlarından herhangi birinin tercih edilebileceğini bilerek ve alınan kararların her durumda arkasında olacağım inancı ile aday adayı oldum.

Açıkçası bütün aday belirleme yöntemlerinin tercih edilebileceğini öngörsem de, 7 aday adayının olduğu bir süreçten, aday adayı sayısının bilinmeyen formüllerle 3’e düşürülerek yapılacak bir önseçim yöntemini hiç aklıma getirmemiştim.

Anket yapılır mevcut aday adayları ile, önseçim yapılır mevcut aday adayları ile, tüm bunlarda çıkan sonuç hepimizin peşine düşeceği sonuç olur.

Keşke bu bilinmez yöntem yerine tüm örgütümüzde coşkuyla karşılanacak ve yerel seçimler öncesi hepimize demokrasi şöleni yaşatacak şekilde bütün aday adaylarının dahil olduğu bir önseçim kararı alınmış olsaydı.

Genel Merkezimizin vermiş olduğu karara yönelik olarak düşünce ve eleştirilerimi sizlerle paylaşmak istedim."
 

Kaynak: Ercan Demir