Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner, Toplumun sağlığını korurken şefkatini, tedavi ederken hastasının acısını paylaşan, nitelikli bir yaşam sürdürülmesini amaç edinmiş olan bu kutsal ve onurlu mesleği büyük bir özveri ile yerine getiren doktorların 14 Mart Tıp Bayramını kutladı.

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında açıklama yapan Ertuğrul Güner şunları söyledi:

“ 14 Mart 1827'de, ilk cerrahhanenin kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ın da işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Tıbbiyeliler ve sağlık çalışanlarının yurt savunmasındaki bu özverisi günümüze kadar kesintiye uğramadan devam etmiştir. Covid-19 salgını ile canı pahasına ortaya koyduğu gayret bunun en güzel kanıtıdır.
İnsanın doğuştan kazandığı en temel hak,  yaşama ve sağlıklı bir çevrede hayatını devam ettirme hakkıdır. Bu hakkın tüm insanlara adil ve günümüz gelişmelerine uygun bir şekilde sunulması için önce insan ilkesi ile özveriyle çalışmaktayız.
Toplumun sağlığını korurken şefkatini, tedavi ederken hastasının acısını paylaşan, nitelikli bir yaşam sürdürülmesini amaç edinmiş olan bu kutsal ve onurlu mesleği büyük bir özveri ile yerine getiren tüm sağlık çalışanlarımızın “ 14 Mart Tıp Bayramını “ kutlarım” dedi.
 

Muhabir: Ercan Demir