33 kuruluş yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Tüm Bel-Sen Zonguldak Şubesi Başkanı İsmail Sefertaş,  "20 Aralık 1990 tarihinde “Haklar yasalardan önce gelir” diyerek fiili ve meşru mücadele ile kurulan Sendikamız 1993 yılında, kamu emekçileri tarihinde bir ilk yarattı ve o günden bu yana örgütlü olduğu yerel yönetim kurumlarında yüzlerce toplu sözleşme imzalayarak hem üyelerine ekonomik, sosyal ve demokratik haklar kazandırdı" dedi.

Kazandıkları değerlere sahip çıkmak ve bunlara daha yenilerini eklemek için sürdürdüklerü fiili ve meşru mücadelede tüm emekçileri seslerine ses katmaya, güçlerine güç katmaya çağırdıklarını belirten tüm dersler şube başkanı İsmail Sefertaş şunları söyledi:

“Sendikasız demokrasi, toplu sözleşmesiz sendika olmaz” şiarıyla kurulup, kamu emekçileri adına ilk toplu sözleşmeyi imzalayan yerel yönetim emekçilerinin gerçek örgütü TÜM BEL SEN’in 33. kuruluş yılı kutlu olsun.
20 Aralık 1990 tarihinde “Haklar yasalardan önce gelir” diyerek fiili ve meşru mücadele ile kurulan Sendikamız 1993 yılında, kamu emekçileri tarihinde bir ilk yarattı ve o günden bu yana örgütlü olduğu yerel yönetim kurumlarında yüzlerce toplu sözleşme imzalayarak hem üyelerine ekonomik, sosyal ve demokratik haklar kazandırdı hem de tüm kamu emekçileri için toplu sözleşme hakkının kullanımının önünü açmış oldu.
Geride bıraktığımız her biri azim ve kararlılık örnekleriyle dolu bu yıllara baktığımızda bu günlere öyle kolay gelinmediğini görüyoruz. Bu mücadelede binlerce arkadaşımız baskı ve engellemelerle karşılaştı. Birçoğumuza adli ve idari cezalar verildi. Kimi zaman sürgünlerle ve ihraçlarla, kimi zaman gözaltı ve tutuklamalarla, kimi zaman da coplarla sindirilmeye, susmaya zorlandık. Ancak bunların hiçbirine teslim olmadık, sinmek veya yılmak bir yana bütün bu saldırılar mücadelemizle yaratacağımız gelecek güzel günlere olan kararlılığımızı ve direncimizi daha da artırdı.
Şemsettin KAYMAK, İkram MİHYAZ, Cemal ÇAM, Elmas YALÇIN gibi birçok yiğit mücadele arkadaşımızı bu uğurda yitirdik. Sendikamızın bu güne gelişinde emeği geçen, yitirdiğimiz mücadele arkadaşlarımızı minnetle ve saygıyla anıyor, her türlü engel ve zorluğa rağmen yılmadan ve yorulmadan mücadeleyi yürüten üye ve yöneticilerimizi yürekten kutluyoruz.
''SON SÖZÜ DİRENEN EMEKÇİLER SÖYLEYECEK''
Kökleri bu toprakların yüzlerce yıllık direniş geleneğine dayanan biz TÜM BEL SEN’liler, 33 yıldır her türlü baskı ve zulme karşı kesintisiz bir şekilde sürdürdüğümüz mücadelemizi geçmiştekinden çok daha kararlı bir şekilde devam ediyoruz.
Siyasi iktidarın, devletin tüm kurum ve kuruluşlarını denetimi altına alarak tek parti diktatörlüğü altında ülkeyi faşizan bir yönetim anlayışına doğru sürüklemesi karşısında; laik ve demokratik bir ülke, baskı ve sömürünün olmadığı gerçek bir adalet, barış ve özgürlük için her gün daha kararlı, her gün daha güçlü mücadeleye devam ediyoruz.
Kazandığımız değerlere sahip çıkmak ve bunlara daha yenilerini eklemek için sürdürdüğümüz fiili ve meşru mücadelede tüm emekçileri sesimize ses katmaya, gücümüze güç katmaya çağırıyoruz.
Birliğimiz ve mücadele kararlılığımız engelleri aşacak en büyük gücümüzdür.
Gelecek güzel günleri, birliğimiz, dayanışmamız ve mücadelemizle yaratacağımıza olan inancımızla tüm örgütümüze saygı ve sevgilerimizi sunuyor, daha nice yıllarda birlik ve mücadelemizin sürmesi dileğiyle bir kez daha 33. kuruluş yılımızı kutluyoruz.
 

Kaynak: Ercan Demir