Düzce merkez Aydınpınar köyü sınırları içerisinde bulunan Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı, şehir merkezine 10 kilometre mesafededir. Güzeldere ve Samandere Şelaleleri arasında ve yol güzergahı üzerinde bulunan şelale, arka arkaya dökülen 5 ayrı şelale kümesinden oluşmaktadır.
Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı, Düzce’nin önemli yürüyüş parkurlarından birine sahiptir. Sağlıklı her insanın yürüyebileceği orta zorluk ve orta zorluğu aşan parkurları vardır. Gürgen, meşe, kestane gibi karışık yapraklı orman ağaçları arasında trekking, foto-safari, çadır kampı vb. aktiviteler yapılabilir. Özellikle mayıs ayında dağ çileği, Ağustos ve Eylül aylarında böğürtlenlerle renklenen vadi, Düzce’ye hakim bir konumdadır.
İstanbul güzergahından, D-100 Kara Yolu yada TEM Otoyolu Gölyaka turnikelerinden, Ankara'dan güzergahından D-100 Kara Yolu yada TEM Otoyolu Kaynaşlı turnikelerinden Düzce'ye giriş yapılır. Düzce'nin 10 kilometre güneyinde bulunan Aydınpınar Şelalesi'ne İl merkezinden, Aydınpınar Köyü, Aydınpınar Şelaleleri tabelası takip edilerek kolayca ulaşılır. Kış uykusundan ilkbahara uyanan doğa yeniden doğuyor.
Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi”
Baharın renklerini görmek, kokusunu içinize çekmek ve suya karışan kuş seslerine şahitlik ederek günlük rutinlerinizden uzaklaşmak istiyorsanız Aydınpınar Şelaleleri Tabiat Parkı yerli ve yabancı turistleri bekliyor.”

Kaynak: Haber Merkezi