Asırlık ağacın kesilmesi büyük tepkilere neden olmuştu. Haberin yayılması üzerine olay yerine giden 
Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, kesimle ilgili zabıt tutmuştu.
Zonguldak Valiliği kesilen asırlık porsuk ağacı  ile ilgili bir açıklama yaptı. Sahada bulunan iş makinasına el konulduğunu, ağaç kesme ve açma suçlarından suç zabtı tanzim edilerek adli işlem başlatıldığı belirtilen yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“ 19.05.2024 tarihinde İlimiz Merkez İlçesi Elvanpazarcık Beldesi, Hayat Mahallesi mevkiinde kesilen porsuk ağacı ile ilgili olarak;

İlimizde geçmiş yıllarda yaşanan sel afetlerinden sonra Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü 23. Bölge Müdürlüğünce; 2024 yılı yatırım programında bulunan Zonguldak Acılık Yukarı Havza Tedbirleri işi kapsamında yapılacak olan tersip bendi imalatları için kurum görüşleri alınmaya başlanmış, alanda herhangi bir kültür veya tabiat varlığı olmadığı ilgili kurumlarca belirtilmiş ancak Orman Genel Müdürlüğünden izin aşamasına gelmeden ilgili yüklenici firma tarafından izinsiz bir şekilde ağaçlar kesilmiştir. Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğünce sahada bulunan iş makinasına el konulmuş, ağaç kesme ve açma suçlarından suç zabtı tanzim edilerek adli makamlara bildirilmiştir. Adli süreç devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak: HABER MERKEZİ