Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 19 Kasım 2023 tarihinde Kdz. Ereğli’nin yaşadığı felaketin belediyeye maliyetinin 300 milyon lira olduğunu söyledi. Başkan Posbıyık, buna karşı devleti yönetenlerin Ereğli Belediyesi’ne 7 milyon lira gönderdiğini açıkladı. Belediye hizmetlerini zor koşullara rağmen aksatmadan sürdürdüklerini belirten Başkan Posbıyık, revizyon çalışmalarının başladığını, ayrıca İBB heyetinin Ereğli’ye gelerek sahili incelediğini ve ilave proje hazırladığını açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Halil Posbıyık, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullardan dolayı belediye hizmetlerini aksatmadan yürüttüklerini belirtti.
Başkan Posbıyık, şunları söyledi:
“Bir piyano resitali yaptık çok anlamlıydı kültürel bakımdan da. Piyanonun ne olduğunu bilmeyen insanlar var, çocuklar var dolayısıyla kültürel faaliyet olarak gerçekten çok güzel. Kültür Müdürlüğü, basın grubu falan çok ciddi bir çalışma yapıyorlar bütün akşamlar dolu vaziyette. Başka yapacak bir şeyimiz yok çünkü tasarruf tedbirleri elimiz kolumuzu bağladı hiçbir şey yapamıyoruz. Festivalde hiçbir harcama yapamıyoruz, spor kulübünde bir futbolcuya forma dahi alamıyoruz ki biz forma dağıtırdık diğer kulüplere amatör spor kulüplerine ama iyice kısıtlamalar geldi hareket kabiliyetimiz yok. Bu arada yaptığımız eğlenceleri de belediye meclis üyelerinden, arkadaşlardan para toplayıp öyle yapıyoruz sponsor marifetiyle yapmaya çalışıyoruz. Çünkü belediye kasasından bir lira para çıkmayacak diye büyük bir sıkıntı, problem yaşıyoruz. Tabi o problemin yanı sıra devamlı gelen zamlar belediyeyi de ekonomik yönden bir hayli zor duruma sokuyor.
GELİRLERİMİZ AYNI AMA DEVAMLI ZAM GELİYOR
  Gelirlerimiz aynı hiç değişmiyor ama devamlı zam geldikçe bütçemizde sarsılma devam ediyor. Bölgede en yüksek maaşı veren grup biziz, işçilerimiz yeni giren vasıfsız bir işçi otuz bin TL çıplak maaş alıyor giydirilmiş elli bin TL’yi buluyor. Yeni toplu sözleşme dönemi geldi ama bizi pek etkilemez herhalde çünkü 17.002 TL şuanda asgari ücret bizde ki asgari ücret otuz bin küsur lira dolayısıyla vicdanen rahatız. Evvelsi akşam kamptakiler yaş günümü kutladılar eşleri, çocukları müthiş bir yakınlık gösterdiler teveccühte bulundular, ekonomik yönden de iyi olduklarını ifade ettiler. 
BÖLGEDE EN İYİ MAAŞI VEREN, ZAMANINDA ÖDEYEN BELEDİYEYİZ
Tabi bizi bunlar mutlu ediyor bu sadece benimle değil belediye meclis üyeleriyle beraber yaptığımız bir eylem bölgede en iyi maaşı veren, zamanında ödeyen ve ikramiyesini, maaşını aksatmadan alan belediyeyiz. Bu tavrımızı devam ettirmeye çalışıyoruz ama gelen zamlar şimdi yüzde otuz sekiz zam geldi üfürüyor ortalığı. Yakında yine ÖTV zamları da gelir benzine falan. Vatandaş perişan, belediyeler perişan otuz senelik belediye başkanlığı dönemimde en kötü dönemi yaşıyorum diyebilirim. Hele hele yeni seçilen belediye başkanlarına hele borçlu belediye alanlara Allah kolaylık versin diyorum onların durumlarına çok iyi tahmin edebiliyorum gerçekten. Bizde idare etmeye çalışıyoruz bizde aksamaya başladık bir liman projesi yapıyoruz.
LİMAN PROJESİ EREĞLİ’NİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ
 Liman projesi sadece bizim dönemimizde iyi olsun diye yapmıyoruz otuz seneliğine kiraladık. Biz yarın ayrılacağız buradan gideceğiz sizler içinde aynı şeyi söylüyorum veya devam edeceksiniz. Bu liman projesi otuz sene Ereğli’ye yol, su, elektrik olarak geriye dönecek çok önemli bir proje fakat maddi bakımdan bizi çok sarstı yüz yirmi milyonlarda falanız ama yüz elli milyona doğru gidiyor çok yüksek bir masraf belediye için öz kaynaklarımızla bunu harcıyoruz. Bu bakımdan da çok büyük bir sıkıntı içerisindeyiz. 
-REVİZYON ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR-
Revizyon için çalışmaya başladık. Önümüzdeki ayın başından itibaren revizyon konusunda plancıları davet ettik ve hızlı bir çalışmanın içerisine gireceğiz. Bir çok kişinin beklentisi revizyon, bu yüzden tadilatları da yapamıyoruz.  Revizyon olayına da hep beraber girmiş olacağız Allah nasip ederse. 
İBB HEYETİ EREĞLİ’YE GELDİ
Cumartesi günü İBB heyeti Ereğli’deydi. Daire başkanları ve mimarlar geldiler. Bizim bütün ekip arkadaşlarımız, başkan yardımcıları, müdürler sahilde adım adım gezip onlara fikirlerimizi söyledik. Onlar yeni bir orjinalite yapmak için ilave projeler hazırlamaya başladılar. Zaten bir ön proje hazırlamışlardı. Bizim de tekliflerimizi almak suretiyle bir proje hazırlanıyor. Daha sonra bu İBB’nin mahalli idarelerine göndermek suretiyle ihaleye çıkacaklar ve tatbikata başlayacaklar. 
FELAKETİN MALİYETİ 300 MİLYON LİRA
Biz de bu zamana kadar sahil vatandaşların nefes alma noktası olduğu için onarmak adına gerekli her şeyi yaptık. Sahili yeşillendirdik, kullanılabilir hale getirdik. Felaket sonrası plajımız da çok kötüydü. İnanılmaz derecede tahrip olmuştu. Orayı da A’dan Z’ye ekiplerimiz gece gündüz çalışarak yeniledi. Mezarlıklarımız da tamam. Felaket bize 300 milyon TL’ye mal oldu. Sağ olsun devletimizi yönetenlerde 7 milyon TL para gönderdi bize.”

Kaynak: HABER MERKEZİ