Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının ortaklaşa çalışmaları sonucunda, TCDD ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenmeye başlayan Karaelmas Turizm Ekspresi kurum yetkilileri, turizm profesyonelleri ve gazetecilerin katılımı ile bugün ilk seferini yapıyor. Ankara Garı’ndan bu sabah saat 08.00' de hareket eden Karaelmas Turizm Ekspresi 1 lokomotif, 2 jeneratör, 2 pulman, 2 yemekli, 2 kuşetli vagon ve konferans vagonundan oluşuyor.

Nisan ayında başlaması planlanan asıl seferlere öncülük edecek olan info sefer, Karaelmas bölgesinin doğal ve kültürel zenginliklerini tanıtarak turizm potansiyelini artırmayı hedefliyor.

Turistik Karaelmas Ekspresi, Ankara Kalecik, Çankırı, Çerkeş, Eskipazar (Hadrianopolis Antik Kenti), Yenice, Safranbolu, Filyos Zonguldak rotasını takip edecek.
İnfo sefere Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası'nı temsilen Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRSAB Zonguldak Temsilcisi Vahdettin Velioğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Ayşegül Arat Papila katıldı.
Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, '' Odamız ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliğiyle 2017 yılında “Kömüre Giden Demiryolu” ismiyle tren turizmi rotası geliştirilmesi amacıyla konsept proje raporu ve tanıtım kitapçığı hazırlanmıştır. Güzergâh Ankara-Çankırı-Karabük-Zonguldak arasında 484 km. uzunluğundaki rota olup projeyle Batı Karadeniz'in geçmişten günümüze hikâyesinin anlatılması, endüstriyel miras ögelerinin tüm ziyaretçilere aktarılması ve tren güzergâhının özel tren seferleriyle kültür ve turizm rotasına dönüştürülmesi amaçlanmıştır.

Projenin hazırlandığı günden bugüne TCDD, Kültür ve Turizm Bakanlığı, konuyla bağlantılı kurum ve kuruluşlarla bir dizi temas gerçekleştirilmiş olup tren seferlerinin 2024 yılının Nisan ayında başlatılması planlanmıştır. Bu sefer kurum yetkilileri, turizm profesyonelleri ve gazetecilerin katılımı ile yapılan info seferdir. Turistik tren seferleri Cuma – Pazar günleri arasında haftada bir kez karşılıklı olarak gerçekleştirilecektir. İlk turistik sefer12 Nisan 2024 tarihinde yapılacaktır. Bu süreçte emeği olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum'' dedi

Kaynak: Haber Merkezi