Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi’ni ziyarete gelen turistlerin, Zonguldak’ın merkez ilçeye bağlı Asma, Çınartepe ve Baştarla mahallesinin muhtarlarının yakın ilgilerinden duygulandıkları görüldü.

Asma Mahallesi Muhtarı Gürbüz Kuğu, Çınartepe Mahallesi Muhtarı Okan Girgin ile Baştarla Mahallesi Muhtarı Mehmet Özçıkrıkçı, bölgelerindeki yatırımlardan 
Asma Mahallesi Poyraz Sokak’taki TTK Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi’ni ziyaret eden turistlerle karşılaştıklarında yakından ilgi gösterdiler, turizm üzerine sohbet ettiler.

Aynı bölgede yer alan Asma, Çınartepe ve Baştarla’nın muhtarları, mahallelerinin sınırlarındaki turizm amaçlı hayata geçirilen yatırımlardan 
TTK Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi’ni yerinde inceledikleri sırada karşılaştıkları turistlere yakın ilgi 
göstererek sohbet ettiler, bu sırada etkilenen turistlerin duygulandıkları görüldü.

Ayrıca müzenin bahçesindeki dinlenme alanında bir araya gelerek sohbet ettiklerinde turistlerin yiyecek ve içeceklerinden ikram ettikleri muhtarlar, nezaketlerinden dolayı misafirlerine teşekkür ettiler, turistlerin bazılarının yanlarında getirdikleri çocuklarını ve bebeklerini severek şakalaştılar.

Zonguldak hakkında bilgilendirme yaptıkları turistlerle müzenin içinde ve dışında hatıra fotoğrafları çektiren muhtarlar, misafirlerine müzeyi ziyaret etmelerinden mutlu olduklarını dile getirdiler, turistler de katkı sağlamak adına müzenin tüm güzelliklerini çevrelerindekilere anlatacaklarını ve sosyal medya hesaplarından paylaşacakları sözünü verdiler. 

‘’MÜZENİN VARLIĞI, KENTİMİZİN TANITIMINDA FEVKALADE ETKİN ROL OYNAMAKTADIR’’

Çınartepe Mahallesi Muhtarı Okan Girgin, beraberindeki muhtarlar Özçıkrıkçı ve Kuğu’nun da katılımıyla turistlerle sohbetinde yaptığı konuşmada, müzenin (TTK Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi) varlığının, kentin tanıtımında fevkalade etkin rol oynadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
‘’Muhtarlıklarını yaptığımız 3 mahalleye yakın alanda kurulan müze sayesinde, kentimize pek çok turistin gelmeye başladığını yetkililerden öğrenmiş bulunmaktayız. Buraya zaman zaman turizm şirketleri tarafından da turlar düzenlendiğini duyuyoruz. Müzemizin tanıtımı çok önemli, reklamına özen gösterilmesi durumunda inanın ki buralar turistlerin akınına uğranacaktır. Kentimizdeki göz bebeğimiz turizm alanlarını gözümüz gibi korumalıyız. Sizlerden de (turistler), kömür kent diye de anılan Zonguldak’ın güzelliklerinin tanıtımında ‘gönüllü turizm elçileri’ olmanızı istiyoruz. Müzenin kurulmasına katkıda bulunanlara kucak dolusu teşekkürlerimizi sizlerin aracılığıyla sunuyoruz, bölgemize kalıcı eser (müze) kazandırılmasını destekleyen TTK Genel Müdürlüğü yetkilileri ile tanınmış yerel tarih araştırmacı kimliğiyle tanınan Ekrem Murat Zaman’ı da katkılarıyla yürekten kutluyoruz.’’

Kaynak: Haber Merkezi