Kilimli Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Kamil Altun'un aday tanıtım töreninde konuşan Zonguldak Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Ömer Selim Alan, “Birisi geldi dedi ki güneyden, kuzeyden, aşağıdan, yukarıdan dedi. Burada 81 vilayette bizim toprağımız. Zonguldaklısı, Devreklisi, Trabzonlusu, Rizelisi, Giresunlu, Kastamonu, Bartınlısı herkese değil mi? Memleketler nereden geldi rahatsız etti bizi ilgilendiriyor. Biz kardeş kardeş yaşıyoruz. Ama ne yazık ki gene aynı dili kullandılar. Bizi ayrıştırma, hayata geçirmeye çalışıyorlar.” dedi.

Başkan Alan'ın açıklaması şu şekilde;

“2019’da belediyeyi devraldığımızdan itibaren Kilimli, Kozlu ve Zonguldak et tırnak gibi değil mi? Ayrı gayrımız yok. Yavaş yavaş bir kabul ettirmeye başladık. Yavaş yavaş kamu dönüşümleri başladı. Aşılmaz denileni yıkılamaz denilen engelleri aştık. Bunları beraber aştık. Ama bu iş daha önemli. Kamil Başkanım ile beraber Sayın Cumhurbaşkanımıza söz verdik biz. Sizlere güvenerek verdik. 
Birisi geldi dedi ki güneyden, kuzeyden, aşağıdan, yukarıdan dedi. Burada 81 vilayette bizim toprağımız. Zonguldaklısı, Devreklisi, Trabzonlusu, Rizelisi, Giresunlu, Kastamonu, Bartınlısı herkese değil mi? Memleketler nereden geldi rahatsız etti bizi ilgilendiriyor. Biz kardeş kardeş yaşıyoruz. Ama ne yazık ki gene aynı kullandılar. Bizi ayrıştırma, hayata geçirmeye çalışıyorlar. Buna müsade ediyor muyuz? Biriz, beraberiz. Bakın ne diyoruz 2024’te inşallah Türkiye Yüzyılı ile beraber Zonguldak Yüzyılı başlayacak. Nasıl olacak? Biz bütün Zonguldak bütün hemşehrilerimizle beraber ne istiyoruz biliyor musunuz? Zonguldak'a ne bir şey yapalım istiyoruz. Hizmete etmek istiyoruz.
Zonguldak şemsiyesi altında hep beraber birlikte gururlandırmak istiyoruz. 2019’da hep birlikte yeni Zonguldak. Ötekileştirmeden, kucaklayarak ve gittikçe büyüterek demiştik. Biz gene aynı yerdeyiz. Ama yine söyledim. Memlekete bir çivi çakmayanlar Zonguldak'ımızı, Kilimlimizi , on yıl hizmete aç bırakanlar gene aynı şeyleri söylüyorlar.” 
 

Muhabir: Ercan Demir