Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Osman Zaimoğlu, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'a istifa çağrısında bulundu.

Ülkenin getirildiği durumdan utanç duyulması gerektiğini ifade eden Osman Zaimoğlu "Derhal istifa etmeleri lazım. Federasyon başkanı, spor bakanı. Bunu sağlayan tüm birimler, buna onay verenler de dahil. Eğer yerli ve milli duruşu bu ülkenin tüm değerlerine saygı duyan kim varsa, saygı gösteren kim varsa bundan utanç duymalıdır" diye konuştu. 

Osman Zaimoğlu'nun konu ile ilgili açıklaması şöyle:
"Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde bir durumla karşı karşıya kaldık. Bizi Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Mustafa Kemal Atatürk'ü, İstiklal Marşı'mızı, bayrağımızla her şekilde sınamaya kalktılar. Kimse bizi bunlarla sınamaya kalkmasın. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet Ulu Önder Mustafa Kemal, Atatürk'ten kurulmuş ve ilelebet yaşayacak. Ülkemiz, vatanımız, devletimizdir. Dolayısıyla böyle üç-beş kuruşluk müdanalarla beraber bu ülkenin milli ve manevi değerleriyle oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Burada Galatasaray ve Fenerbahçe camialarını tebrik ediyoruz. Kendilerine düşen kendilerine yakışan işi yapmışlardır. Biz şimdi bunları övmekten ziyade esas sorunun ana kaynağına bakmamız lazım. Bunu hangi akıl Suudi Arabistan'da, Riyad kentinde organize etti buna bakmak lazım. Bunun sorumlularının derhal istifa etmesi lazım. Derhal istifa etmesi lazım. Federasyon başkanı, spor bakanı. Bunu sağlayan tüm birimler buna onay verenler de dahil. Eğer yerli ve milli duruşu Bu ülkenin tüm değerlerine saygı duyan kim varsa, saygı gösteren kim varsa bundan utanç duymalıdır. Üç-beş kuruş paraya Türkiye Cumhuriyeti'ni, vatandaşlığını sattıkları gibi böyle itibarını ayaklar altına almaya kimsenin hakkı ve haddi yoktur. Arabistan'da kral mıdır, neyse adı öldüğü zaman da ülkemizde bayrağı yarıya indirenlerin oturup şapkalarını önüne alıp bir kere daha düşünmeleri lazım. Ülkeyi ne hale getirdiklerinden utanmaları lazım. Öyle siyasi hamasi beyanlarla vatan, millet, Sakarya lafı söyleyenlerin de gereğini yapmaları lazım. Bunlar çok utanç verici şeyler. Türkiye'de çok büyük bir reaksiyon var  Bir infial haline döndü."
(Haber-Ercan Demir)

Kaynak: Haber Merkezi