Şehit madenci çocuğu ve madenci Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kozlu İl Genel Meclis Üyesİ Ahmet Ali Mumcu, KİT Reformunu eleştirdi.

KİT REFORMUNA KARŞIYIZ” 

Meclis kürsüsünden konuşma yapan Mumcu, 
Kit Reformunun Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun özelleştirilmesine imkan sağlayacağını belirterek tepki gösterdi. 

Mumcu yaptığı açıklamada şunları söyledi; 

“Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından KİT Yönetim Reformu adıyla hazırlanmakta olan ve aralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun da (TTK) bulunduğu 19 Kamu İktisadi Teşebbüsünü ilgilendiren çalışmanın içerdiği düzenlemeler dikkate alındığında KİT’lerin kısım kısım özelleştirilmesini veya parça parça kapatılmasını mümkün kılan bir tasarı olduğu açıktır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında, gelişmesinde kanıyla, canıyla mücadele veren madencilerimizin bu ülke için yaptıkları göz ardı edilemez. Ülkemizin göz bebeği Türkiye Taşkömürü Kurumu, özelleştirme veya kapatılmasını mümkün kılan tüm çalışmalara karşıyız.
Bunun yerine kömürün bu kadar stratejik önem kazandığını bu yıllarda TTK’yı daha aktif hale getirecek çalışmalar yapılmalı, üretim arttırılmalı ve yeni istihdam alanları yaratılmalıdır.
Bizler, Zonguldak ve bu bölge için TTK’nın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. 
Genel Maden-İş bu konuda kamuoyunu bilgilendirerek bir mücadele başlattı. Bizler, Genel Maden-İş’in başlattığı bu mücadeleyi destekliyoruz ve yanlarında olduklarını buradan beyan ediyoruz.” açıklaması yaptı. 

Kaynak : Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi