SPORA SIFIRDAN BAŞLAYANLARA ÖNERİLER

Spora yeni başlayanlar için altın değerinde öneriler vereceğim.
Düzenli spor yapmak kendin için edinebileceğin en güzel alışkanların içinde yer alır. Kendini daha zinde hissettiğin gibi, salgılanan serotonin hormonu sayesinde mutlu olursun. Üstelik sahip olacağın fit vücut öz güvenini de artırır. Bir egzersiz geçmişin bulunmuyorsa spora sıfırdan başlayanlara vereceğim öneriler sayesinde nereden başlayacağına karar verebilirsin.
1. Sağlık Kontrolünden geç

 Bir egzersiz rutinine başlamadan önce sağlık kontrolünden geçmen önemlidir. Antrenmana başlamadan önce tetkiklerini yaptırarak bir sağlık sorunun varsa öğrenebilir ve egzersiz programını buna göre optimize edebilirsin.
2. Hangi sporu sevdiğine karar ver

Spor yapmaya başlayacaksan ancak nereden başlayacağına karar veremiyorsan, yaygın egzersiz çeşitlerini öğrenebilir ve birkaç deneme sonrasında kendin için ideal olan seçeneği belirleyebilirsin.
▪ Kardiyo antrenmanları en çok uygulanan egzersizler arasında yer alır. Nabzını artırarak daha fazla enerji harcamak için bisiklete binebilir, yürüyebilir ya da koşabilirsin. Kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde kalori yakmak içinse HIIT antrenmanlarının faydasını görebilirsin.
▪ Ağırlık antrenmanları ile kendini zorlayabilir ve kas kütleni artırabilirsin. Böylece daha fit ve sıkı bir duruşa da sahip olursun.
▪ Eğlenceli bir şekilde zaman geçirmek ve bir taraftan da sosyalleşmek istiyorsan takım sporları ile ilgilenebilirsin.
▪ Spor yaparken kendini dinlemek ve günün stresini atmak istiyorsan yoga, pilates gibi seçenekleri değerlendirebilirsin.
3. Sabırlı Ol

Spora sıfırdan başlıyorsan, acele etmeden kademeli olarak yoğunlaşan bir antrenman programı uygulaman önemlidir. Vücudun spor yapmaya alışkın değilken yüksek eforlu egzersizlere başlarsan, hem devam etmen zor olur hem de sakatlanma riskin yükselir. Eğer bir spor geçmişin yoksa öncelikle düzenli olarak yürümeyi alışkanlık haline getirebilir, daha sonra farklı alternatifleri değerlendirebilirsin.
4. Isınma ve Esneme Hareketleri

Egzersize başlamadan önce vücudunu ısıtmayı unutmamalısın. Bir anda egzersizlere başladığında kaslarına kramp girebileceği gibi, ciddi sakatlıklarla da karşılaşabilirsin. Egzersiz öncesinde 5-10 dakika yürüyebilir ya da hafif tempoda koşabilirsin. Egzersiz sonrasında ise kaslarında biriken laktik asitleri uzaklaştırmak ve hamlık ağrılarını en aza indirmek için gerdirme hareketlerini uygulayabilirsin. Kaslarını mümkün olduğunda germek ve birkaç saniye beklettikten sonra bırakmak spor sonrasında kendini daha enerjik hissetmene yardımcı olur.
5. Bir Uzmandan Yardım Al
Bir spor geçmişin yoksa işin uzmanından yardım almanda fayda var. Bu sayede vücudunun özelliklerine uygun ideal sporu daha kolay seçebilir ve başlangıç aşamasında dikkat etmen gereken noktaları öğrenebilirsin. Bir antrenörün yardımıyla antrenmanlarını daha verimli hala getirmekle kalmaz, aynı zamanda karşılaşabileceğin sakatlık risklerini de en aza indirirsin.

Sağlıkla kalın , hareketsiz kalmayın…

YORUM EKLE

banner302

banner261

banner355

banner319

banner94

banner300

banner299

banner348

banner266