Dünya’nın en büyük ve en kapsamlı uluslararası öğrenci başarılarını değerlendirme çalışması  olan TIMSS (Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması) nihai uygulaması Zonguldak’ta başarıyla tamamlandı.

Türkiye’nin de üye olduğu IEA (Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu) tarafından gerçekleştirilen ve 4 yıllık periyotla yapılan uluslararası bir araştırma olan TIMSS uygulaması bu yıl Zonguldak’ta iki okulda gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı  Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda  uygulaması yapılan TIMSS 2023 Nihai Uygulaması, 23 Mayıs 2023 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu 5. sınıf  düzeyinde gerceklestirildi.
3 Mayıs 2023  Çarşamba günü ise Ereğli 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu 8. sınıf düzeyinde uygulanmıştı.
Zonguldak Gazi Mustafa Kemal Ortaokulunu uygulama günü de  ziyaret eden  İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, uygulamaya katılan öğrencilere başarılar diledi.

Uygulamanın ilimizde başarılı şekilde uygulanmasında emeği geçen tüm öğrenci, öğretmen, okul yöneticisi ve öğrencileri destekleyen veliler teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan,  “Zonguldak’taki öğrencilerimizin matematik ve fen alanlarında kazandıkları bilgi ve becerileri değerlendirilmesine yönelik yapılan uygulama çevrim içi  ortamda öğrencilerimizin kendi okullarında başarılı şekilde gerçekleştirdik. Öğrencilerimizi hem hazırlık sürecinde hem de uygulama sürecinde desteklemeye devam ettik. Bakanlığımızın eğitime yaptığı yatırımlarla eğitimde aldığımız mesafeler sayesinde TIMSS 2023 uygulaması sonuçları açıklandığında, ülkemizi daha üst sıralarda göreceğimizi ümit ediyorum. Uygulamaya dahil olan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Evlatlarımız geleceğimiz,yarınlarımız,hayallerine giden yolda onları desteklemeye devam edeceğiz" dedi.
(Haber-Ercan Demir)