Hazine ve Maliye Bakanlığı, tarafından Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla hazırlanan 100 milyon adet 5 TL'lik madeni hatıra para  29 Ekim Pazar günü tedavüle giriyor.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bakanlığımızın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüz tarafından Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı için 5 TL madeni tedavül hatıra parası basımı gerçekleştirmiştir." denildi.

5 TL'NİN ÖZELLİKLERİ
100. yıl temalı 5 TL tedavül hatıra paranın; iç göbeğinde "Türkiye Yüzyılı" logosu kullanılırken, logonun üzerinde "5" ibaresi, alt kısmında ise "Türk Lirası" ibaresi bulunuyor.

Paranın dış halkasında sekiz köşeli "Selçuklu Yıldızı" motifi ve bu motifin dış hatlarının tekrarı kullanılarak derinlik kazandırıldı.
Dış halkadaki Selçuklu yıldızının solunda "₺", sağında ise "TC" sembolleri güvenlik unsuru olarak yer aldı. Paranın alt kısmında ise basım yılı "2023" tarihi yer alıyor.

Ay ve yıldız dış halka ve göbeğin kesiştiği yere gelecek şekilde konumlandırıldı. Paranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetredir.

Kaynak: Haber Merkezi