Tüm Sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla NRP Kurs Sorumlusu Halk Sağlığı Hizmetlerinde görevli Uzman Sevil Çelik, BEÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana  Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cumhur Aydemir, Anestezi ve Reanimasyon Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rahşan Dilek Okyay, Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Görevli Hemşire Şengül Bayrak ve Nihal Kalınca tarafından düzenlenen Yenidogan canlandırma eğitimi tamamlanmıştır.
Düzenlenen eğitim sonrasında törenle eğitime katılanlara sertifikalarını Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Aydemir, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Özlem Elmas, Dr. Öğretim Üyesi Güneş Çakmak Genç, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Yardımcısı Prof.Dr. Tülay Ayyıldız, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Sevilen Ķöktürk ve Kamu Hizmetleri Başkanı Uzm.Dr. Pınar Menderes Turan tarafından verildi.
Tören sonrasında bir konuşma yapan BEÜ  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cumhur Aydemir şöyle dedi. " Ülkemizde de asfiksi temel bir yenidogan sorunu olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da yenidogan canlandırma gereksinimi dogabilmektedir. Bu nedenle asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu tarafa Yenidogan canlandırma/Neonatal Resüsitasyon Programı (NRP) Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Dairesi Başkanlığı Sorumluluğunda yürütülmektedir. Her doğumda eğitilmiş en az bir personelin mutlaka bulunmasının amaçlandığı Programı kapsamında gerçekleştirilen uygulayıcı egitimleriyle, temel canlandırma uygulamalarının yerleştirilebilmesi için,  bu konuda eğitim almış ve standart uygulama yapacak personel yetiştirilmektedir " dedi.

Kaynak: Haber Merkezi