Ev kiralarının fahiş rakamlara ulaştığı Zonguldak'ta özel yurtlar ise üniversite öğrencilere hem ucuz hem de kaliteli bir yaşam standartı sunuyor.

En düşük kiranın eşyasız 5.000'den başladığı Zonguldak'ta yeme içme, ulaşım ile birlikte Bu rakamlar çok daha üst rakamlara yükseliyor.

Zonguldak'taki özel yurtlar ise aylık ortalama 5000 lira ücret ile konaklama, 2 gün yemek, servis  ve güvenlik hizmeti ve imkanı sunuyor.

Zonguldak'ta ONKA yurtlarını işleten Onur Karadağ, sadece kendisi değil Zonguldak'taki bulunan özel yurtların öğrencilere diğer şehirlere oranla daha düşük ve ancak daha kaliteli bir imkan sunduğunu belirtti.

Ev kiralamak yerine özel yurtlarda kalmanın çok daha avantajlı olduğunu belirten Onur Karadağ şunları söyledi;

SANILDIĞININ AKSİNE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN ÖZEL YURTLAR ÇOK DAHA AVANTAJLI

"Öncelikle Zonguldak ilini tercih eden ve kazanan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Okul hayatlarında başarılar diliyorum. Zonguldak ilinde Özel yurtlar olarak fiyatlarımız Türkiye ortalamasının çok altında. Gayet ekonomik fiyatlarla çok kaliteli hizmet veriyoruz Zonguldak'ı kazanan öğrencilerimize kira fiyatları ve enflasyon oranına karşın yurt fiyatları daha minimum seviyede ilerliyor. Zonguldak'ta KYK yurtlarındaki kapasitenin arttırılmasından kaynaklı  özel yurtların öğrenci sayısı biraz azaldı. Ama tabii devlet yurtlarındaki Bu artırım da odalardaki kişi sayısının arttırılmasıyla çok sağlıklı bir sistem oluşmadı.  Binaların  bir yönetmeliğe göre hazırlanır öğrenci yurtları. Kişi sayısına göre yemekhanesi, işte kahvaltı salonu, dinlenme salonu, etüt salonu gibi ortak alanlar kişi sayısına göre planladık. Odanın öğrenci sayısını arttırdığımız zaman bu ortak alanlarda öğrencilerimiz sorun yaşar. Şu anda devlet yurtlarında bu sorun yaşanıyor. Yemekhaneleri, kahvaltı salonları yeterli gelmiyor. 2i kişilik odalar 4 kişi oldu. 3 kişilik odalar 6 kişilik oldu gibi sorunlar var. Ama özel yurtlar olarak bir Bu ıtalebe karşılık verebiliyoruz. Fiyatlarımız da gayet ekonomik. Bizim standartlarımızdan 2 kişilik, 3 kişilik ve 4kişilik odalarımız mevcut. Sabah kahvaltısı, akşam yemeği ve okula servis olarak tam donanımlı bir hizmet veriyoruz. Yine öğrenci yurtlarımıza güvenlik en üst sev gece nöbetçilerimiz olsun, gece müdüresi, gündüz müdiresi okula servisimiz var. Yine giriş çıkışlarımız her zaman kontrol altındadır. Parmak okutma sistemi kullanıyoruz. Yine öğrencilerimize her akşam yoklama alınıp öğrenci velileri bu konuda bilgilendirilir. Tam donanımlı bir hizmet öğrencilerimize veriyoruz.

Şu anda belki de enflasyon ortamında  en ucuz kalan hizmet öğrenci yurtları var. Yani onda şöyle örnekleyelim. Bzim 3-5  kişilik odalarımız var. Fiyat aralığımız yıllık olarak 42 bin lirayla 72 bin lira arasında fiyatlarımız var. Ne hizmetimiz var? Bu 42 bin lira içerisinde. Bunu 10 taksit olarak değerlendirdiğimizde okul sezonu olarak yani aylıkta 4  bin lira gibi bir rakama tekabül eder. Bunun biz öğrencimize sabah kahvaltısını veriyoruz. Akşam yemeğini veriyoruz. Okula servis hizmetini veriyoruz. Isınma, sıcak su, internet, oda temizliği bütün hizmetlerini sağlıyoruz. Yani aylık bazda değerlendirdiğimizde 4 bin lira, 4500 lira. Yani 5 bin lira gibi bir rakam. Yani bu hizmetlere baktığımız zaman çok komik. Yani şurada bir özel okula sadece öğrencinin yemek fiyatını sorsanız 40 lira civarında rakamlardan bahsediliyor. Biz bu rakama 24 saat, 10 ay boyunca yetişkin bir insana hizmet veriyoruz. Yani bunun belli sorumlulukları da var. Biz bu sorumlulukları ve mesuliyeti de üzerimize alıyoruz Yani bu rakamlar çok ekonomik rakamlar. Hak ettiği rakamlar çok daha fazlası. Bunun hizmet olarak baktığımız zaman ama biz bu işin ticaretinden ziyade hizmet noktasında öğrenciye ve şehrimize destek olmak amacıyla enflasyonist ortamda da ülke ekonomisine destek olmak amacıyla en uygun koşullarda bu hizmeti vermeye çalışıyoruz.

Yerleştirme sonuçları daha yeni açıklandı zaten. E telefonlarımız geliyor. tabii tek tük öğrencilerimiz ve velileriyle birlikte ıgelip görmeye, gezmeye başladılar. hem şehrimizi geziyorlar, hem öğrenci yurtlarını ziyaret ediyorlar

Haklı olarak aileler çocuklarının nasıl bir şehirde nasıl bir ortamda yaşayacaklarını görmek istiyorlar.

ÜNİVERSİTEYE RESMİ KAYITLAR BUGÜN BAŞLADI

Üniversiteyi resmi kayıtlar bugün itibariyle başladı. Biz de hazırlıklarımızı yaptık. Değerli velilerimizi ve öğrencilerimizi yurdumuzu gezmeye, görmeye, bekliyoruz.

KİRALIK EV DEĞİL ÖZEL YURDU TERCİH EDİN

 Kiralık geldi fiyatları aşırı yüksek Yani. Evet. Kıyaslama yaparsak  Yani özel yurttarı bunu kirayla değerlendirdiğimiz zaman şimdi 1+1 ev kiraları yani en kötü daireler 5-6  bin lira, 7-8 bin liraya çıkan rakamlar var. Bu eşyalı olduğu zaman daha farklı rakamlar çıkıyor. E bunun üzerine öğrenciler elektrik, su internet gibi fatura giderleri eklenecek. Artı yemek masrafı günümüzde çok ciddi bir maliyet. Yani bunları üst üste koyduğumuz zaman özel yurtlar en ekonomik ve en faydalı tercih olacaktır. Yani ev kiralamak yerine özellik de. Kesinlikle. Yani kendileri de bunu hesap yaptıkları zaman ne kadar avantajlı olduklarının farkına varacaklar. Yani üniversite civarında ev kiraları, 7-8 bin liralara varmış. Yani köyü,  böyle camı, penceresi olamayan daireler, sağlıksız ortamda olan daireler 5 bin lira kira istiyorlar. Ve bunun içerisinde kuru bir daire. Yani bir ev, düzmek yerleştirmek vesairesi bunların hepsinin üst üste koyduğu zaman biz çok daha ekonomik fiyata, çok daha güvenli ve kaliteli hizmet öğrencilerimize sunuyoruz.

(Haber: Ercan Demir)