1 yıl önce bugün merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilde büyük yıkıma sebep olan asrın deprem felaketinde  53 bin vatandaşların hayatını kaybetmişti.

Zonguldak Demokrasi Platformu, bu zorlu anları hatırlamak ve bir araya gelerek dayanışma içinde olmak ve depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız Madenci Anıtı'nda anma etkinliği düzenledi.

Anma etkinliğine Genel Maden İşleri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil ve Genel Maden İşçiler Sendikası yöneticileri, CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Merve Kır, CHP İl Başkanı Devrim Dural, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Doğukan Güney, Zonguldak demokrasi platformu üyesi olan sivil toplum kuruluşları ve sendika başkan ve yetkilileri katıldı.

Etkinlik, felaketin ilk darbesinin yaşandığı 04.17'de başladı ve katılımcılar, kaybedilen sevdiklerine duydukları özlemi paylaştı.
Zonguldak demokrasi platformu adına  Erdoğan Kaymakçı ve GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil konuşma yaparak depremde yaşamını yitiren 53 bin vatandaşımızı andılar.

Zonguldak Demokrasi Platformu Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, "Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın önünde saygıyla eğiliyoruz. Bu plansız yapılaşmanın rant ekonomisinin acılarını hep birlikte 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadık. Büyük bir organizasyonsuzluğ cezasını insanlarımız sabahın kör saatinde canlarıyla ödediler.  O bölgede madenci arkadaşlarımız, madenci kardeşlerimiz canla başla çalışarak canla başla görev yaparak hayatlarını tehlikeye atarak kurtarma operasyonları gerçekleştirdiler. Onları da buradan saygıyla anıyoruz" dedi.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil de, "Ülkemizi derinden sarsan  ve 11 ilimizi kapsayan büyük depremin yol dönümündeyiz. Tabii 6 Şubat 2023 tarihinde 50 binin üzerinde vatandaşlarımız vefat etti. Hepsini rahmetle, saygıyla anıyoruz. Tabii burada madenci arkadaşlarımızla beraber büyük bir özveriyle beraber özveriyle arama kurtarma çalışmalarına başladık. 500 mdenci kardeşimizle beraber deprem bölgesinde yerin altındaki enkazların altındaki bir cana nefes almak için mücadele ettik. Tabii bu işin kahramanları bizim madenci kardeşlerimiz. Yaptıkları çalışmalarla birçok cana birçok yerin enkazın altında vatandaşlarımıza can aldılar. Nefes oldular. Ben hepsini hep hep bütün madenci kardeşlerimi  alımlarından öpüyorum. ÖHepsine teşekkür ediyorum ülkem adına. Tabii bir daha böyle bir acılar yaşanmasın. Tabii bunun önemi çok büyük. Özellikle madenciliğin yeraltında olduğu gibi yer üstünde de neler yapılabileceğini herkes gördü.  önümüzdeki Bu süreçlerde Türkiye bir deprem bölgesi tekrar bu acılar yaşanabilir. Tabii bunlar da hazırlıklı olmak lazım. hazırlanan proje iki bin iki bin maden işçisi ile beraber arama kurtarma çalışmalarına katılacak. Tam teçhizatlı projenin bir an önce hayata geçmesini Biz de buradan istiyoruz.  Ve takip ediyoruz. Ben tekrar bu vesileyle bütün vefakar arkadaşlarım,  vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Madenci Anıtı önüne karanfil bırakıldı.

Kaynak: Ercan Demir