Zonguldak KESK Şubeler Platformu, Madenci Anıtı önünde Çaycuma'da geçtiğimiz günlerde iki kız çocuğunun cinsel istismara uğraması ve sonrasında birinin hayatını kaybetmesine sebep olan olayla ilgili açıklama yaptılar.

Tarım Orkam Sen Şube Başkanı ve  KESK Dönem Sözcüsü Erkut Alacalı yaptığı açıklamada, olayı şiddet de kınadını bilerek şunları söyledi; 

"Çocukların ve Kadınların Katline Sebep Olan Karanlık Zihniyetle Mücadelemiz Sürecek! Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde, 2 yaşındaki bebek cinsel istismar sonucu maalesef yaşamını yitirdi. Çocuğu istismara maruz bırakan fail tutuklandı. Çocuğun devlet korumasına alındığı belirtilirken, annenin 8 yaşındaki diğer kız çocuğunun da cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Yaşanan olaya ilişkin ise yayın yasağı getirildi.
Siyasal iktidar yayın yasakları ile kadına ve çocuğa yönelik işlenen suçların üstünü örtmeye çalışmaya devam ediyor. Ancak bizler biliyoruz ki kadını ve çocuğu koruyan yasalara göz diken, İstanbul Sözleşmesi’ni siyasi pazarlık meselesi yaparak fesheden AKP-MHP iktidar bloğu; çocuk istismarını olağanlaştıran, evlilik yaşının 12’ye düşürülmesini isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı; çocuğu koruyan uluslararası sözleşmeleri ve yasaları uygulamayan yargı mercileri ile kolluk kuvvetleri ve bütün bunlardan cesaret alan fail bu cinayetin sorumlularıdır.
Ataerkil egemen sistemin; eğitimde, medyada, iş yerinde ve gündelik hayatın her alanında yeniden ve yeniden üretildiği Türkiye’de, siyasi iktidarın kadına ve çocuğa karşı işlenen suçları cezasız bırakan mevcut şiddet dili ve politikaları, şiddeti ve ayrımcılığı kurumsallaşmakta, failleri cesaretlendirmektedir. Öyle ki siyasi iktidarın, özellikle son 10 yılda kadın ve çocuk haklarının gaspına yönelik mevcut gerici politika ve uygulamaları ile AKP-MHP ve HÜDA PAR bloğunun çocuk ve kadına yönelik şiddet ve istismarın önünü açan söylemleri, son örnekteki gibi acı durumların yaşanmasına neden olmaya devam edecektir. Kadın düşmanlığında ortaklaşan, “yalnız yaşayan kadınları sahiplendirmekten” bahseden, çocuk istismarını meşrulaştıran ve ülkemizi ortaçağ karanlığına gömmeye çalışan bu gerici ve ataerkil zihniyeti,  kadınlar eşitlik ve özgürlük mücadelesini yükselterek, dayanışma ve iradeyle değiştirecektir.
KESK çocuklarımızın barış, hoşgörü, eşitlik, özgürlük ve dayanışma ruhuyla yaratılan bir ortamda büyümeleri gerektiğine olan inancı ve her çocuğun bedensel ve zihinsel bakımdan uygun yasal güvence ve koruma gereksiniminin bulunduğunun bilinciyle, çocukları korumayan her türlü politikanın ve uygulamanın karşısında olacaktır. 
Konfederasyonumuz, kadına ve çocuğa karşı her türlü şiddet ve istismar ile bunlara neden olan bu karanlık zihniyete karşı mücadelesini yükselterek sürdürecektir."
(Haber-Ercan Demir)