Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) himayesinde proje okulu olan Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (ZMTAL) için, 13-17 Mayıs 2024 tarihleri arasında merkezde bulunan 20 ortaokulda okul tanıtım etkinlikleri düzenlendi. 
Etkinlik kapsamında, Zonguldak MTAL Proje Okulu'nda bulunan 8 mesleki alan tanıtıldı. Tanıtılan mesleki alanlar; Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi (Elektrik), Elektrik-Elektronik Teknolojisi (Elektronik), Makine Teknolojisi (Makine ve Kalıp), Metalurji Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı ve Motorlu Araçlar Teknolojisi oldu.
Zonguldak TSO'nun, okuldaki başarılı öğrencilere burs verdiği ve çevredeki kurumlarla ortak çalışmalar yapan bir proje okulu olduğu öğrencilere anlatıldı. Bilişim Teknolojileri ve Elektrik-Elektronik Teknolojisi (Elektrik) alanlarına LGS sınavı ile, diğer alanlara ise ortaokul başarılarına göre öğrenci alındığı belirtildi. Öğretmenler, okullarda sunumlar eşliğinde öğrencilere bilgi verdi ve öğrencilerin sorularını yanıtladı.
Okulun, mezun olan tüm öğrencilere uluslararası geçerliliğe sahip meslek sertifikası, İşyeri Açma Belgesi ve lise diploması verdiği anlatıldı. Zonguldak MTAL'in, bölgede kampüs şeklinde tek okul olduğu ve 800 öğrencisiyle bölgenin en çok öğrenci alan okulu olduğu bilgisi paylaşıldı.
Ayrıca, okulun sosyal donatıları, spor tesisleri ve bölgenin en büyük mesleki laboratuvarlarına sahip olduğu; bisikletten curling'e, futboldan hentbola birçok farklı branşta faaliyet gösterdiği; Teknofest ve TÜBİTAK'ın düzenlediği teknoloji yarışmalarında çeşitli kategorilerde finallerde yarıştığı ve Türkiye dereceleri kazandığı vurgulandı. Mesleki tanıtım programı çerçevesinde, Zonguldak MTAL'de görevli 8 alanda 28 alan ve atölye laboratuvar şefi öğretmenimiz, merkezde bulunan 20 ortaokulu ziyaret ederek toplam 679 öğrenciye okul tanıtımı gerçekleştirdi.
Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, mesleki tanıtım etkinliği hakkında yaptığı değerlendirmede "Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin düzenlediği bu tanıtım etkinliği, öğrencilerimize meslek seçimi konusunda bilinçli kararlar verme imkanı sağlıyor. Son yıllarda okulumuzun imkanlarının giderek iyileştiğini ve öğrenci sayısının artığını gururla gözlemliyoruz. Öğrencilerimizin staj başvurularında kabul edilme ve üye firmalarımızda işe alımlarında önemli artışlar yaşanıyor. Bu da okulumuzun sunduğu kaliteli eğitimin ve donanımlı laboratuvarların ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca, okulumuzda öğrenim gören öğrencilerimizin Teknofest ve TÜBİTAK gibi prestijli yarışmalarda elde ettikleri dereceler, bizleri gerçekten çok gururlandırıyor. Zonguldak MTAL kaliteli eğitim kadrosu ve fiziki olanaklarıyla geleceğinize güvenle bakmamızı sağlayacak bir eğitim kurumu. Zonguldak TSO olarak bizler de okulumuzun daha modern imkanlara kavuşması için destek veriyoruz. Bununla birlikte  başarılı öğrencilerimize burs imkanları sağlayarak, üye iş yerlerimizde staj imkanı sağlayarak ve işe alımda öncelik sağlayarak  onların her zaman yanında oluyoruz. Bu yıl ortaokullardan mezun olacak teknik eğitime yatkın öğrencilerimizi bu ayrıcalıklı eğitim kurumunu tercih etmeye ve geleceğin başarılı meslek sahipleri olmaya davet ediyorum. Geleceğimizin teminatı olan ve mesleki eğitime yönelen gençlerimizin yanında olmaya ve onları desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

Kaynak: Haber Merkezi