18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anıldı

Zonguldak'ta 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma günü etkinlikleri kapsamında tören düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anıldı


Zonguldak Valiliği tarafından 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma günü etkinlikleri kapsamında Valilik binası yanında tören düzenlendi. 

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutanı Kd.Alb Cezmi Yalınkılıç, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü İsmail Hakkı Yüzölçer, Sosyal Politikalar İl Müdürü Veli Köktürk, Baro Başkanı Türker Kapkaç, Başsavcı Abdurrahim Alan, İl Genel Meclis Başkanı Necdet Karaveli, Şehit Aileleri  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz, AK Parti İl Başkanı Muammer Avcı, Milliyetçi Hareket Partisi(MHP)İl Başkanı Mustafa Öztürk, İyi Parti İl Başkanı Erdal Gülay ve vatandaşlar katıldı. 

Tören saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

Ardından Zonguldak Valiliği, Zonguldak Belediyesi ve Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çelengi şehitler anıtına bırakıldı.

Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz, “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" dolayısıyla Şehitler Anıtı önünde düzenlenen törende Vali Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz tarafından çelenkler sunuldu.
Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'mızın hep birlikte söylenmesinin ardından Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz günün anlam ve önemini içeren konuşmasını yaptı. Yorulmaz, "Türk Ulusu Tarih Boyuncaa Ülkesinin Bütünlüğüni, Bağimsizlığını Ve De Halkinin Hürriyetini Korumak Için Çanakkale' de, Sakarya Meydan Muharebesi'nde, Dumlupınar da Ve Yurdun Her Köşesinde Nice Zaferler de Birçok Şehit Vererek Tüm Dünyaya Gücünü Ve Kararlılığını Íspat Etmiştir. 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 108. Yil Dönümü ve Şehitleri Anma Gününü Kutladığımız Bu Günde Zat-1 Alinizi, Değerli Gazilerimizi Ve Şehit Yakınlarımızı Saygıyla Selamlıyorum. 15 Temmuzda Darbe Girişiminde Bulunan Vatan Hainlerini bu Nefretle Kinıyorum. Bu Vatan Íçin Canlarını Seve Seve Feda Eden Aziz Şehitlerimizin Aramızda Bulunmayışlarının Derin Hüznünü Yaşadığımız Bu Günde Sehit Olan Tüm Evlatlarımızı Rahmetle
Anıyoruz. Ülkemizde 6 Şubatta Meydana Gelen ve Asrın Felaketi Olarak Nitelendirilen Deprem Hepimize Derinden Bir Acil Yaşatmiştır. Depremde Vefat Eden Vatandaşlarımıza Allah'tan Rahmet, Yaralılarımoza Acil Şifalar Diliyorum. Aziz Şehitlerimiz; Sizler Yattığıinız Yerde Rahat Uyuyun, Kahraman Gazilerimiz Gönüllerinizi Rahat Tutun, Şehit Kanlarıyla Sulanan Bu Vatan Topraklarını Koruma Görevini Artik Biz Ve Yeni Yetişen Gençlerimiz Devralmıştır.. Ne Mutlu Şehitlik Ve Gazilik Mertebesine Erene
Ne Mutlu Türküm Diyene" şekilde konuştu.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ise, “Şanlı tarihimizde büyük bir kahramanlık öyküsü ve zorlu bir savaş sonucunda ulaşılan bir zafer olarak yerini alan Çanakkale Zaferinin 108. yıl dönümünde; kutsal vatan toprağı ve bağımsızlığı uğrunda canını feda ederek bu destanı yazan kahramanları gönül borcu, minnet ve rahmetle yâd ediyoruz.
 
Büyük önder ATATÜRK’ün sevk ve idaresinde yürütülen, aziz milletimiz ve kahraman ordumuzca zaferle taçlandırılan Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları; aziz milletimizin yazgısını değiştiren, tarihin akışına yön veren, milletçe topyekûn direniş gösterilen, destansı bir var oluş mücadelesinin ortaya konduğu bir dönüm noktasıdır.
 
Çanakkale Zaferi: önce vatan diyenlerin, egemenlik ve bağımsızlığını, milli birlik ve beraberliğini her şeyin üstünde tutanların, bu uğurda büyük bir azim, inanç ve cesaret sergileyerek canını verenlerin tarihe kaydettiği onurlu bir mücadelenin adıdır.
 
Çok çetin muharebelerin sonucunda erişilen Çanakkale Zaferi; bir milletin türlü imkânsızlıklara rağmen vatanın bütünlüğü, özgürlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.
 
Bugün aziz vatanımızda özgürce ve güven içerisinde yaşıyorsak, bunu vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığı uğrunda canını hiç düşünmeden veren aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize, tarihi zaferlerle dolu şanlı ordumuza borçluyuz.
 
Bizlere bu vatanı emanet eden aziz şehitlerimiz büyük ve güçlü devletimizin varlığının güvencesi olarak milletimizin gönlünde ilelebet yaşayacak, ülkemize ve milletimize yönelecek tehditlere karşı koyacak güç ve kararlılıkta olan devletimiz, milletiyle birlikte geleceğe güvenle ulaşacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş ve hayatta olan kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; hep yanlarında olacağımız aziz şehitlerimizin değerli yakınlarına ve gazilerimize aileleri ile birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu, uzun bir ömür diliyorum”diye konuştu.

Daha sonra Vali Mustafa Tutulmaz tarafından Anıt Şeref  Defteri imzalandı.

(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2023, 13:14
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner355

banner319

banner94

banner300

banner299

banner348

banner266