AMASRA’DA HÜZÜNLÜ KONGRE

AMASRA’DA HÜZÜNLÜ KONGRE

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu, 20 Kasım 2022 tarihinde Bartın Amasra’da Northdoor Otel Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Hüznün hakim olduğu Genel Kurulda, TTK Amasra Müessesesi’nde meydana gelen kazada şehit olan 42 madenci için Kuran-ı Kerim okundu. 
Genel Kurula Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri, Amelebirliği Şube Yöneticileri, CHP Amasra İlçe Başkanı Seyhan Bilgin, Amasra Şube Delegeleri ve işçiler katıldı.
Genel Kurulun Divan Kurulu Başkanlığına GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu seçilirken, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Merkez Servisleri Şubesi Başkanı Aysel Kocabaş başkan yardımcılıklarına seçildi.
GMİS Amasra Şubesi Genel Kurulu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Genel Kurulun açılışını yapan Amasra Şube Başkanı Birol Yalçın, şube genel kurul kararının önceden alındığını, yasal süreç nedeniyle kazanın ardından yapılmak durumunda alındığını belirterek, “Öncelikle Amasra Müessesemizde meydana gelen grizu faciası nedeniyle hepimize geçmiş olsun. Hayatlarını kaybeden 42 maden işçimiz olmak üzere bugüne kadar yaşanan iş kazalarında yaşamlarını yitiren tüm maden işçilerine Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve madenci camiamıza baş sağlığı diliyor, hepsini saygıyla anıyorum” dedi.

Divan Kurulu Başkanlığına seçilen GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ise “Böyle zor bir dönemde böyle buruk bir zamanda bu kongreyi yapmak kolay değil. Neticede yasal bir işleyiş var. Daha önce almış olduğumuz kararları yasal olarak yerine getirmemiz gerekiyor. Sendikamızın işleyişi için bunların yapılması gerekiyor. Bu manada kongremizi bugün gerçekleştireceğiz. Amasra Şube kongremizin öncelikle sendikamıza ve Türkiye işçi sınıfına hayırlı olmasını diliyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
Genel Kurulda bir konuşma yapan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır. “Genel Maden İşçileri Sendikamızın işçi sınıfına, Amasra’daki madende çalışan arkadaşlarımıza ve tüm madenci camiasına hayırlı olmasını diliyorum. Buruk bir kongre geçiriyor şanlı tarihi olan Genel Maden İşçileri Sendikamızın Amasra Şubesi. 42 canımızı, kardeşimizi kaybettik. Dün olduğu gibi bugünde her zaman işçi sınıfının yanındayız” ifadelerini kullandı.
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil de “Böyle bir günde burada bu kongreyi yapmak gerçekten kolay değil. İçimiz buruk, hepimiz çok üzgünüz” dedi.

Yeşil şunları söyledi: “14 Ekim tarihinde Amasra Müessesemizde yaşanan grizu faciasında 42 arkadaşımız hayatını kaybetti. Hepsinin ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun. Ailelerine sabır diliyorum. Yaralı arkadaşlarımız İstanbul’da. Onlara Allah’tan şifa diliyorum.
Böyle bir günde burada bu kongreyi yapmak gerçekten kolay değil. İçimiz buruk, hepimiz çok üzgünüz.
Yasal süreç işlemek zorunda. Bugün burada toplandık ve Amasra Şubemizin 12’nci Olağan Kongresini yapıyoruz. Camiamıza TÜRK-İŞ’imize, madenci camiamıza hayırlı olur inşallah. Süreci en iyi şekilde yürütmek görevimiz.
Biz 174 yıldır bu bölgelerde üretim yapıyoruz. Çok bedeller ödedik. En son Soma faciasından sonra iş sağlığı ve güvenliği önlemleri altında çok büyük gelişmeler oldu. Tabi bu gelişmelerin devamında kurumumuzda da çok büyük önlemler alındı ama ne yazık ki Amasra Müessesemizde böyle bir büyük kaza yaşandı. Böyle büyük bir kaza yaşandıysa muhakkak bir ihmal vardır. Bu ihmallerin araştırılması için komisyonlar oluşturuldu, adli süreç devam ediyor. 
Bizlerde sendika olarak yakinen takip ediyoruz ve bunun takipçisi olacağız. Hepimiz üzgünüz ama buradan bir ders çıkarmamız lazım. Bu büyük olay nasıl yaşandı, niye yaşandı bunları hep beraber oturup tartışmamız lazım. Bunları tekrar gözden geçirip nasıl bu kazaları tekrar yaşamayız, bunun derdine düşmemiz lazım. Nitekim yaptığımız da bu.
Bundan sonraki süreçte yeni seçilecek arkadaşlara başarılar diliyorum. Bizim görevimiz hiçbir zaman bitmedi bitmeyecek. Biz emek sınıfı adına, işçi sınıfı adına ne yapmamız gerekiyorsa, nasıl hareket etmemiz gerekiyorsa bu zamana kadar bunu yaptık.
Genel Maden İşçileri Sendikası 76 yıllık büyük bir sendika. Geçmişi hepimiz biliyoruz. Aynı çizgide devam etmeye çalışıyoruz. Ben kongrenin hepimize hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum”.

AMASRA ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA ÇINAR SEÇİLDİ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu’nda seçimler tamamlandı.
Şube Başkanlığına mevcut şube sekreteri Ümit Çınar seçildi.
20 Kasım 2022 tarihinde Amasra’da yapılan olağan genel kurulda, adayların aldığı oylar şöyle: Şube Başkanlığında; Ümit Çınar 86 - Orhan Atay 16, Şube Sekreterliğinde; Birol Yalçın 87 - Ali Deniz 16, Şube Mali Sekreterliğinde; Hüseyin Özerdoğan 89, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğinde Hüseyin Çalışkan 53 - Aydın Çetin 21 - Mehmet Yıldız 27.
Bu sonuçlarla Amasra Şube Yönetimi şöyle oluştu:
Şube Başkanı Ümit Çınar,
Şube Sekreteri Birol Yalçın,
Şube Mali Sekreteri Hüseyin Özerdoğan,
Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Hüseyin Çalışkan.
Denetim Kurulu şu isimlerden oluştu; Yasin Sagay, İsmail Özören ve Sedat Akgün.
Disiplin Kurulu; Ferhan Güneş, Mehmet Özalpuğan, Barış Çakır, Berkant Bağdatlı ve Tuğrul Akdemir.
Amasra Şube Genel Kurulu’nda ayrıca 17 üst kurul delegesinin de seçimi yapıldı.

(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2022, 17:48
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner300

banner346

banner319

banner94

banner31

banner299

banner348

banner266