BAŞKAN BOZKURT RÜŞTÜ ONUR’U ANDI

BAŞKAN BOZKURT RÜŞTÜ ONUR’U ANDI

Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Devrekli Şair Rüştü Onur’u ölümünün 80.yıldönümünde andı.

Rüştü Onur’un ardında bir kitaplık şiir, öykü ve mektup bıraktığını ve edebiyat dünyasında hak ettiği yeri aldığını belirten Başkan Çetin Bozkurt, “Rüştü Onur, kısacık ömrüne az sayıdaki ama kendine özgü tekniği ve üslubu olan şiirleri sığdırmış, ‘Garip Akımının önemli temsilcilerinden biri olarak edebiyat tarihimizde yerini almıştır. İlk hamurunu Zonguldak’ta edebiyat öğretmenliği yapan, dostu Behçet Necatigil’in yoğurduğu Onur, yakın arkadaşları Muzaffer Tayyip Uslu ve Kemal Uluser’le Zonguldak ve edebiyat dünyasının simgesi haline gelmiştir” dedi

Onur’un şiirlerinde yaşam ile ölüm hep bir bütün teşkil etiğini belirten Başkan Bozkurt, “Onu, Zonguldak’ın saçak altındaki maden işçileri, çocukları, kenar mahalle insanları, kuşları ve denizi yakından ilgilendirip hüzünlendirmiştir. Bu tutum da onun edebiyatımızda haklı yerini almasını sağlamıştır. Şairimiz Rüştü Onur’u ölümünün 80.yıldönümünde sevgi ve özlemle anıyoruz. Bu vesileyle ebediyete göçmüş bütün sanatçı ve edebiyatçılarımızı rahmetle anıyorum” dedi.

BÜSTÜ ÖNÜNDE ANILACAK

Devrekli şair Rüştü Onur ölümünün 80. Yıldönümü nedeniyle Devrek Cumhuriyet Alanı’ndaki büstü önünde anılacak. Devrek Belediyesi ile Devrek Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği (ROSAK)’nin ortaklaşa düzenlediği tören saat:11.00’de.

TÖREN YARIN YAPILACAK

Devrek Belediyesi tarafından bu yıl 2.si düzenlenen, Rüştü Onur Şiir Ödülü ve Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü sahipleri ödüllerini törenle alacak. Yarın saat:1900’da Devrek Belediye Nikah Salonunda  yapılacak olan törende Siyami Tığ ve ekibi de Devrek Türkülerinden oluşan bir konser verecek.

TÜM HALKIMIZI DAVET EDİYORUZ

Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, yarın yapılacak Rüştü Onur’u anma ve ödül töreni etkinliklerine tüm halkı davet ettiklerini, kaydetti.

Başkan Bozkurt, “Sanatsever halkımızı belediye olarak yarın yapacağımız bu kültür ve sanat etkinliğimize bekliyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE

banner302

banner261

banner355

banner319

banner94

banner300

banner299

banner348

banner266