KDZ. EREĞLİ’DE, 3 BİN OSMANLI ÇİLEĞİ FİDESİ HALKLA BULUŞTU

KDZ. EREĞLİ’DE, 3 BİN OSMANLI ÇİLEĞİ FİDESİ HALKLA BULUŞTU

Kdz. Ereğli Belediyesi, kaybolmaya yüz tutmuş ata tohumlarının korunması, üretilmesi ve çoğaltılması amacıyla başlattığı çalışmalar meyvelerini veriyor. Bu kapsamda üretilen 3 bin Osmanlı Çileği fidesi, halka ücretsiz olarak dağıtıldı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 3 yılda 8 bin fideyi 800 aileye dağıttıklarını önümüzdeki yıl ise 300 bin Ata Tohumu’nu halka dağıtacaklarını açıkladı. Posbıyık, ayrıca üretimi artırmak için 6. Serayı kurma çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, Ata Tohumu Projesi kapsamında üretilen Osmanlı Çileği fidelerini halkla buluşturdu.

Ata tohumlarının korunması, üretilmesi ve çoğaltılması amacıyla Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından sürdürülen çalışmalar gelişerek devam ediyor. Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler birimi tarafından gerçekleştirilen çalışma kapsamında Ereğli’ye özgü 14 farklı tohum çeşidi üretiliyor. Tohumlar, ayıklanıyor, çoğaltılıyor. Delihakkı’da belediyeye ait alanda devam eden Ata Tohumu Projesi kapsamında 6. Serayı kurma çalışmaları başladı. Bu alanda Osmanlı Çileği fidesine de ayrı önem veren Kdz. Ereğli Belediyesi son üç yılda 8 bin Osmanlı Çileği fidesini 800 aile ile buluşturdu.

Cumhuriyet Halk Evi’ndeki fide dağıtım törenine Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediye başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri ile Ata Tohumu Projesi’ni yürüten Temizlik İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Birimi temsilcileri katıldı.

“3 YILDA 8 BİN OSMANLI ÇİLEĞİ FİDESİ DAĞITILDI”

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, fide dağıtımı töreninde şunları söyledi:

“Kendine has aroma ve kokuya sahip, eşsiz, Osmanlı Çileğimize Karadeniz Ereğli Belediyesi olarak sahip çıkıyoruz ve bu sahip çıkma sürekli olarak büyüyor. Delihakkı mevkisinde Belediyemizde ait alanda Ata Tohumu üretimi ve Osmanlı Çileği fide üretimini dış etkenlerden izole bir şekilde tekniğine uygun şekilde yapıyoruz.

3 yıldır düzenli olarak vatandaşlarımıza Osmanlı Çileği Fidelerini dağıtıyoruz. Bu 3 yılda toplam 8 bin Osmanlı Çileği Fidesini 800 aileye dağıttık. Geçen hafta duyurusu yapılıp fide taleplerinin başvurularını almıştık. Yoğun talep var. 3 bin adet Osmanlı Çileği fidesini bugün burada dağıtıyoruz.

Osmanlı Çileği fide üretimi ile birlikte Ata Tohumu Projesi’ni titizlikle devam ettiriyoruz.

(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2022, 16:15
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner300

banner346

banner94

banner31

banner299

banner348

banner266