SORUMLULARIN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ 

SORUMLULARIN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ 

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanlığı'nın bağlı bulunduğu Industriall Avrupa Sendikalar Birliği Genel Sekreteri Luc Triangle, Amasra ziyaretlerinin ardından Zonguldak’a geldi. 

14 Ekim 2022 tarihinde TTK Amasra Müessesesinde meydana gelen ve 42 madencinin hayatını kaybettiği kaza sonrasında Amasra’da taziye ziyareti ve incelemelerde bulunan Luc Triangle’nin Zonguldak’ta ilk ziyareti Genel Maden İşçileri Sendikası Başkanlığı oldu. 

Ziyarete ilişkin konuşan GMİS Başkanı Hakan Yeşil, “Misafirlerimiz maden kazasının yaşandığı bölgede bir dizi incelemerde bulundular. Industriall Avrupa Sendikalar Birliği Genel Sekreteri Luc Triangle ve Industriall Global Asistan Genel Sekreteri Kemal Özkan ile birlikte Bartın’da maden şehidi ailemizi ziyaret ettik. Ardından Sendikamıza geldiler ben kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. 

SORUMLULARIN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ 

Ziyarette açıklamalarda bulunan Industriall Global Ünion Assistant General Secretary Kemal Özkan, “Benim adım Kemal Özkan. Sanayi Maden İşçileri Federasyonu Genel Sekreter Yardımcısıyım. Zonguldak’a ve bölgeye sürekli ziyaretlerde yapıyorum. 143 ülkede milyon işçiyi temsil ediyorum. Bugün bölgede Zonguldak’ta bulunmamızın sebebi 14 Ekim tarihinde Amasra’da gerçekleşen maden faciasının ardından Amasra’da ki madencilerimizi ve Genel Maden İşçilerini ziyaret edip birlik beraberliğimizi göstermek. Bir daha bu kazaların yaşanmaması için neler yapabiliriz onları konuşacağız. Tabi ki üzgünüz yaramız hala acı. 14 Ekim’den itibaren başta Hakan Yeşil Başkan Genel Maden İşçileri Sendikamızla sürenle istişare içerisindeydik. Ben Genel Maden İşçilerimizi Sendikamızı ziyareti düzenlediği için teşekkür ediyorum. Genel Maden İşçileri Sendikası, Avrupa’da da önemli bir sendikadır. Amasra’yı ziyaret ettik. Müessese müdürünü ziyaret ettik. Belediye başkanımızı, mezarlıklarımızı ziyaret ettik. Kaybettiklerimizi anmak bizim görevimiz. Kazayla ilgili beklentimiz adaletin yerini bulması. Ailelerin, sendikaların vicdanını rahatlaması. Yargının sürecinin başlamasını sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz. Adaletin tecilli etmesi, uluslar arası alanda da bekleniyor. Patlamanın ardından uluslar arası alanda da büyük yankı yarattı. Bu adaleti görmemiz gerekiyor. Kaybettiklerimizi anıyoruz onların ailelerine de sahip çıkıyoruz. Buraya istihdamın yaratılması gerek. Bölgede kömür madenciliğinin önemi açık” dedi.
HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR 

Amasra’da yaşanan maden kazasının ardından bürokrasi ve siyaset ayağından bir istifa yaşanmadı, Avrupa da olsa nasıl sonuçlanırdı sorusuna ilişkin konuşan Industriall Global Asistan Genel Sekreteri Kemal Özkan’da, “Türkiye’deki geçmişte yaşanan bir çok maden kazasına tanıklık ettim. Soma maden kazasında incelemelerde bulunup maden şehidi ailelerini ziyaret ettim. Yasalarda, alanlarda gerekli kaidelerin uygulanması gereken bir problemimiz var. Şu anda kazayla ilgili hukuki süreç devam ediyor. Şu anda bir yorum yapma durumunda değilim ancak hazırlanan iddianameyi de görmedim. Tabii ki siyasi sorumluluk başka bir husustur” diye konuştu. 

AMASRA’YA BÜYÜK BİR GÖLGE DÜŞTÜ

Industriall Avrupa Sendikalar Birliği Genel Sekreteri Luc Triangle’da, “Avrupa sanayi işçileri sendikası Industriall’ ın Genel Sekreteyim, Avrupa Federasyonu diyebiliriz bizim federasyonumuza 39 Ülkede 7 milyon işçiyi temsilen burdayım. Dün Amasra’yı ziyaret ettik Amasra çok güzel hoş küçük bir şehir. Ancak ne yazık 14 Ekim tarihi itibari ile Amasra’ya büyük bir gölge düştü. 42 tane arkadaşımız ne yazık ki hayatını kaybetti bu facia sonucunda yaralananlar var ve hastanede tedavisi devam edenler var. Aileler bu olayın nasıl olduğunu, sorumluların kimler olduğunu soruyorlar. Bizde Adaletin yerini bulmasını ve geride kalan mağdur olan kişilerin en azından adaletin yerini bularak bir nebze olsun mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz. Tabi ki Amasra Türkiye’de, Türkiye’de Avrupa’nın bir parçası Türkiye’de bu facia gerçekleştiğinde bir tek Türkiye’nin Basınında değil Avrupa’da da gazetelerin sür manşetlerinden bu facia yayınlandı ve Avrupa’da da büyük yankı uyandırdı. Biz Ailelerle birlikteydik Uluslararası dayanışmamızın bir örneğini göstermek adına Bütün yetkili makamları uyarıyoruz bunun neden olduğunu, bu facianın cevaplarını arıyoruz. Madenci kardeşimiz sabah işine gittiği gibi güvenli nir şekilde akşamda evine gelebilmelidir bunun içinde ne yapılması gerekiyorsa test edilmelidir. Madende ki bir kaza gerçekten kabul edilemez bunun için mevzuat mı yetersiz her neyse bunların düzeltilmesi gerekiyor. Genel Maden İş Sendikası ile birlikte iş birliği içerisindeyiz orada ki çalışan işçilerimizin iş sağlığı ve güvenliğini nasıl arttırabileceğimiz konusunda gereken çalışmaları yapacağız” dedi.

Haber: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023, 13:49
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner355

banner319

banner94

banner300

banner299

banner348

banner266