TPAO KARADENİZ’İN TABANINA ÇELİKTEN ŞEHİR KURUYOR

Takvimde sapma olmadan tüm hazırlıklar bir bir tamamlanıyor…

SAKARYA GAZ SAHASI GELİŞTİRME PROJESİ, ZONGULDAK İLİ VE ÇEVRE BÖLGESİNİ ENERJİ ÜSSÜ HALİNE GETİRECEK
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Karadeniz gazının karaya ulaştırılması için Filyos açıklarında deniz tabanına ‘çelikten bir şehir’ kuruyor.

TPAO Karadeniz gazını karaya ulaştırmak için hem karada hem de denizde gece gündüz demeden çalışıyor. Bu çerçevede Sakarya Gaz Sahasının tabanına Mudmat çelik taban yerleştirerek, zeminde stabil bir yerleşke hazırlıyor.

Denizde devam eden çalışmaların en önemli ayağını mudmat ekipmanlarının deniz tabanına kurulumu oluşturuyor.

Mudmat ekipman, deniz tabanına yerleştirilen çeşitli ekipmanlar için destek görevi görecek. Bu operasyon ‘evin temelinin yerleştirilmesi’ olarak değerlendiriliyor.

Ekipmanın kurulmasının tamamlanması sonrasında deniz tabanına ağırlık dağıtılacak ve daha stabil bir yerleşke kurulmuş olacak. Sağlam bir çelikten zeminin kurulmasına önemli bir dönemecin tamamlanması olarak bakılıyor.

Deniz tabanına yapılacak olan ekipmanların yerleştirilmesi ile eş zamanlı olarak, kara işleme tesisleriyle ilgili olarak da hazırlıklar son sürat devam ediyor. İki adımın tamamlanması sonrasında da üçüncü adım bunların arasındaki boru hatları birleştirilecek.

İki tane ana boru hattı, yardımcı boru hattı ve ana kontrol ünitesinin serilmesi işleminin tamamlanması neticesinde bu önemli operasyonda hazırlıklar sona yaklaşmış olacak.

Proje, Zonguldak ili ve çevre bölgesini enerji üssü haline getirecek

Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi, bulunduğu Zonguldak ili Filyos ve çevre bölgesini enerji üssü haline getirerek, bölge ekonomisini canlandırma ve kalkındırma yönünde önemli bir rol oynayacak.

Projenin ilk fazında günlük 10 milyon metreküp, ikinci fazında ise 40 milyon metreküp gazın vatandaşın kullanımına sunulması hedefleniyor. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2022, 16:13
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner300

banner346

banner94

banner31

banner299

banner348

banner266