TÜMED Başkanı Hüseyin Memiş'ten emekli maaşları hakkında açıklama

Türkiye Emekliler Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, emekli maaşları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

TÜMED Başkanı Hüseyin Memiş'ten emekli maaşları hakkında açıklama

Türkiye Emekliler Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, sosyal güvenlik sisteminde farklı aylık hesaplamalarıyla eşitlik ilkesinden uzaklaşılması hak kayıplarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

Başkan Memiş şunları söyledi; “Sosyal güvenlik mevzuatında yapılan her bir değişikliğin emekli aylıklarının küçültüldüğünden emekli aylıklarının hesaplanmasında tek bir sistemin getirilmesinin talep edildiği, başkanlar kurulu bildirisi nde karma sisteme göre emekli aylıklarının hesaplanması yanlışından dönülmesi ve intibak yapılarak bütün dönemlerde oluşan eşitsizlikleri çözüm getirilmesi talep edilmiştir. Emekli olunan tarihleri bakılmaksızın, pirim kazanci ve prim ödeme gün sayıları eşit olanlara eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır. Her yıl aylıkları düşünen emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmeli çalışılan dönemler için tek bir aylık hesaplama sistemi getirilmelidir. Karma sisteme bir TÜFE‘ye endeksli yüzdelik artışlar sayesinde bugün en düşük emekli aylığı, asgari ücretin yarısına denk gelmektedir. Tüfesi endekste yüzdeli zamlar, aylıkları düşük olan emeklerimizi mağdur eden bir sisteme dönüştünden 5510 sayılı kanunun 55. maddesi değiştirmeli seyyanen zamları ile birlikte rıfatdan da pay verilmelidir. Emek kaynaklarında, sosyal ödemelerinde normal standart birliğinin sağlanması için 506 sayılı kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilmeli ve alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 70 olarak belirlenmelidir.”

(Haber: Aytaç Öztürk)

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2023, 14:00
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner355

banner319

banner94

banner300

banner299

banner348

banner266