YERLİ VE MİLLİ TAŞKÖMÜRÜ ÜRETİMİ DESTEKLENMELİDİR

YERLİ VE MİLLİ TAŞKÖMÜRÜ ÜRETİMİ DESTEKLENMELİDİR

 
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, uluslararası piyasalarda kömür fiyatlarının yükselmeye devam ettiğini, tedarik sorunlarının yaşandığını bu nedenle gerek TTK’nın gerekse rödevanslı sahalardaki taşkömürü üretiminin desteklenmesi gerektiğini söyledi.


Hakan Yeşil’in açıklaması şöyle; “Maliyetlerin artması nedeniyle rödevanslı saha sahiplerinin ocaklarını kapatmak zorunda kalacakları yönündeki açıklamalarını endişeyle takip ediyoruz. Rödevanslı sahalarda yaşanan bu olumsuz gelişmeler, yüzlerce maden işçisinin de işsiz kalmasına yol açacak, madencilik sektöründe varolan istihdam sorunu daha da büyüyecektir.
Uluslararası piyasalarda kömür fiyatlarının yükselmeye devam ettiği, bölgemizde yaşanan enerji savaşlarının sürdüğü, tedarik sorunlarının yaşandığı, ortaya çıkan enerji krizi nedeniyle Avrupa ülkelerinin kendi kaynakları olan kömürün üretimine yöneldiği bir dönemde Türkiye’nin de kendi yerli ve milli kaynağı taşkömürü üretimine daha çok sahip çıkması gerekmektedir. Gerek Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) işçi açıklarının giderilerek üretimin arttırılması, gerekse rödevanslı sahalarda maliyet artışlarından kaynaklanan sorunların giderilerek üretime devam etmeleri acilen sağlanmalı, madencilik sektöründe istihdamın ve üretimin arttırılması hedeflenmeli, yerli ve milli kömür üretimi desteklenmelidir.
Tüm siyasetçileri, yerli ve milli kaynağımız olan taşkömürü üretimine sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2023, 13:12
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner355

banner319

banner94

banner300

banner299

banner348

banner266