AK Parti  Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, DSİ'nin Zonguldak'a yaptığı yatırımlar hakkında bilgiler verdi. 
Avcı, Devlet Su İşlerinin (DSİ)Zonguldak'a yaptığı 7.2 milyar TL yatırım ile sel taşkınlarını önleme çalışmalarının sürdüğünü belirterek projeler hakkında şu bilgiyi verdi;


"Aziz Hemşehrilerim; 
Zonguldak’ımızda yağış rejiminde ki dengesizlik sebebiyle, son zamanlarda artış gösteren sel felaketlerinin önüne geçmek ve etkilerini azaltmak için ilimiz genelinde adeta seferberlik ilan ederek sel taşkın önleme ve dere ıslahı çalışmalarımıza devam ediyoruz. 
DSİ ( Devlet Su İşleri ) ‘nin bu kapsamda yürüttüğü projelerin toplam yatırım miktarı 7.2 Milyar Türk Lirası’dır. 2024 yılında ise ayrılan ödenek 1.7 Milyar Türk Lirası iken  5 aylık süreçte ise gerçekleşen iş bedeli 360 milyon Türk Lirası civarındadır.'

ZONGULDAK GENELİNDE ÇALIŞMALARIN DEVAM ETTİĞİ PROJELERİMİZ

'Zonguldak’taki Alaplı ilçesi Çayköy, Güller ve Köroğlu ile Mollabey Köyü Karabulak Deresi ile Ereğli ilçesi Armutluca Köyü ikmali, Alaplı ilçesi Koğukavla Deresi ve Kasımlı Köyü, Çaycuma ilçesi Filyos beldesi Öteyüz Deresi, Çaycuma Karapınar Deresi, Çaycuma Perşembe Deresi 2’nci kısım, Zonguldak-Devrek ilçe merkezi Devrek Çayı Islahı, Devrek ilçesi Çaydeğirmeni beldesi Devrek Çayı 2’nci kısım, Devrek ilçesi Çaydeğirmeni beldesi 1’nci kısım, Devrek ilçesi Çaylarla ve Çengeri Dereleri 2’nci kısım, Devrek ilçesi merkezi Devrek Çayı Islahı 2’nci kısım, Devrek ilçesi Ataköy Karasu Deresi İkmali 2’nci kısım, Ereğli ilçesi Bakırlık Köyü dereleri, Ereğli ilçesi Subaşı Köyü Kızlar Çayı ve Gülüç beldesi Çayı (16.04.2024 tarihinde ihale edildi), Gökçebey ilçesi Agustu Deresi Rehabilitasyonu, Çaycuma ilçesi Nebioğlu Beldesi 5 Nolu Kuru Dere Islahı, Ereğli ilçesi Penceş Deresi Rehabilitasyonu 1’nci kısım, Ereğli ilçesi Penceş Deresi Yukarı Havza Islahı, Ereğli ilçesi Soğanlıyörük Yerleşim Yeri ve Arazileri Yörük Deresi Islah, Ereğli ilçesi Yaraşlıyörük Köyü Kuru Dere 1,2,3 Tersip Bendi ve Islah Sekisi Yapımı İkmali, Kilimli ilçesi Kilimli Deresi 2’nci kısım, Saltukova beldesi Çorak Deresi Islahı, Kozlu İlçesi Esenköy Ilıksu Deresi, Kozlu  ilçesi Kozlu Deresi 4’ncü kısım, merkez ilçe Acılık Deresi Yukarı Havza Islahı ile Acılık, Kaymak ve Ercek Dereleri Islahı  3’ncü kısım, Beycuma beldesi rehabilitasyonu, Doğal Afet ve Taşkın Hasarları Onarımı (Zonguldak-Kilimli ilçesi Çatalağzı beldesi Gelik beldesi ve Cuma Dereleri) projelerinin yatırım işleri aralıksız sürdürülmektedir.

Zonguldak Filyos Çayı Taşkın Koruma 5. Kısım ve Zonguldak Filyos Çayı Taşkın Koruma 6. Kısım işleri yatırım programında büyük su işi olarak yer almaktadır. Buranın proje bedeli 621 milyon 146 bin lira olup bu yıl ayrılan 150 milyon lira ödenekten yıl içinde 60 milyon 453 bin 806 lirası iş için harcanmıştır.

Diğer taşkın kontrol işlerinde ‘Batı Karadeniz Taşkın Kontrol Tesisleri 1. Merhale’ bünyesinde ödenek temini gerçekleşmektedir.

Zonguldak Filyos Çayı Taşkın Koruma 6. Kısım işi bünyesinde TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) Gaz Sahası Tesislerinden itibaren Çaycuma ilçesine kadar Filyos Çayı üzerinde 13,5 kilometrelik güzergahta ıslah çalışması yapılacak olup çalışmalar devam etmektedir. Gerçekleşme ise yüzde 96 seviyesindedir. Burasının da proje bedeli 1 milyar 186 milyon 218 bin lira olup bu yıl ayrılan 350 milyon lira ödenekten yıl içinde 70 milyon 851 bin 200 lirası iş için kullanılmıştır.

Zonguldak Filyos Çayı Taşkın Koruma 5’nci kısım işi bünyesinde Çaycuma ilçesi  merkez köprüsünden Bakacakkadı beldesi köprüsüne kadar Filyos Çayı üzerinde 10 kilometrelik güzergahta ıslah çalışmaları yapılacak olup çalışmalar burada da devam etmektedir. Gerçekleşme oranı yüzde 87 seviyesindedir.
Zonguldak il merkezinde Zonguldak-Merkez Acılık, Kaymak ve Ercek Dereleri Islahı 3’ncü kısım işi devam etmekte olup gerçekleşme yüzde 15 seviyesindedir.
Zonguldak il merkezinde taşkın risklerini en aza indirgemek için Acılık Deresi yukarı havzasında ‘Zonguldak Merkez Acılık Deresi Yukarı Havza Islahı’ işi bünyesinde tersip bentleri yapılacaktır.”

Zonguldak’ımızın her alanda gelişmesi için çalışmalarımızı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde devam ettiriyoruz.

Her şey aziz hemşehrilerimiz ve Zonguldak için."

Kaynak: Haber Merkezi