Zonguldakgurbetçi vatandaşların sayı olarak Almanya’da çok fazla olması Alman hükümetinin yeni çıkaracağı yasadan Zonguldaklı gurbetçilerin de daha fazla yararlanmasını gündeme getirdi.
Almanya’da yeni Vatandaşlık Yasası, hükümet tarafından kabul edildi ve meclise geliyor. Ülkedeki bütün Türkler, Alman vatandaşı olabilecek. 
İŞTE YENİ VATANDAŞLIĞIN ŞARTLARI
Yıl sonuna kadar yasalaşması beklenen hükümet yasa taslağının önemli maddeleri şöyle;
1) ÇİFTE VATANDAŞLIK: İnsanlar köken vatandaşlığından çıkmadan Alman vatandaşı olabilecek. Eskiden bu ancak istisnai hallerde mümkünde. Bu nedenle Türkler'in bir çoğu Alman vatandaşlığını alamadı. Gizlice Türk vatandaşlığını alan bir çok Türk de Alman vatandaşlığını kaybetti. Bunlar, yasa onaylandıktan sonra yeniden Türk vatandaşlığını alabilecek.
2) SEÇME MECBURİYETİ KALKIYOR: 2020 yılı başında yürürlüğe giren değişiklikle, Türk ana-babadan Almanya'da doğan çocuklara, geçici ve sınırlı Çifte Vatandaşlık veriliyordu. Türk çocukların en geçe 23 yaşında, Alman ya da Türk pasaportundan birine karar vermesi isteniyordu. Bu saçmalık da kalkıyor.
3) SEKİZ YERİNE, BEŞ YIL: Vatandaşlığa geçiş için Almanya'da sekiz yıl yaşama şartı yumuşatıldı ve beş yıla indirildi. Böylece, Almanya'daki neredeyse tüm Türkler'in Alman vatandaşlığı hakkı doğdu. Yeni gelenler de, eğer işinde başarılıysa ve Almanca biliyorsa üç yıl içinde Alman vatandaşlığını alabilecek.
4) KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNE İNANMAYANA, YOK: Vatandaşlığa almada dil ve sürenin dışında, özgür demokratik düzene bağlılığa bakılacak. Kadın-erkek eşitliğine inanmayana, çok eşliye vatandaşlık verilmeyecek. İnsan onuruna aykırı davranan vatandaş olamayacak. Irkçı ya da Yahudi karşıtı görüşleri olanlar, insanlık dışı eylemlerde bulunanlar vatandaş olamayacak.
5) DİJİTAL ORTAMDA BİLGİ ALINACAK: Vatandaşlığa geçiş öncesi yapılacak güvenlik soruşturması hızlanacak ve dijital ortamda yapılacak. Bununla ilgili makamlar sonradan belirlenecek.
6) KENDİ GEÇİMİNİ SAĞLAYABİLME: Vatandaşlığa geçecek kişinin, kendisinin ve aile üyelerinin geçimini sağlaması diğer bir önkoşul. Sosyal yardım alanlar, devlet yardımları ile geçinenler vatandaş olamayacak.
7) BİRİNCİ KUŞAĞA KOLAYLIK: Birinci kuşak Türkler de, vatandaşlık şartları daha da yumuşatılacak. Bunlarda dil şartı aranmayacak ve hemen vatandaşlığa kabul edilecekler. Kamuya açık vatandaşlığa alınma törenleri de yapılacak ve halkın bütünleşmesi sağlanacak.

Editör: Oğulcan Öz