Ahilik Haftası Zonguldak'ta kutlandı.
Zonguldak Valiliği önünde düzenlenen töreni; 
Törene; Zonguldak Vali yardımcısı Mehmet Türk, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Karadeniz Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Azman, Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas, CHP İl Başkanı Murat Pulat, İl Müftüsü Aşır Durgun, Zonguldak Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz, Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve protokol üyeleri katıldı.

Tören Zonguldak esnaf ve sanatkarları Odaları Birliği başkanı Muharrem Coşkun'un anıta çelenk koyması ile başladı.
Saygı duruşun'un ardından konuşmalara geçirdi.

Ticaret İl Müdürü İsmail Maden yaptığı konuşmada, "Esnaf aynı zamanda o muhitin gözü, kulağı, sesi, vicdanı, hamisi, yol göstericisidir. Bugünkü büyük şirketlerimizin, sanayicimizin hemen hepsinin de hikâyesi küçük bir dükkândan, küçük bir atölyeden başlar. Ülkemizin gelişmesinin, büyümesinin, hedeflerine doğru adım adım yol almasının kökleri esnaf çalışkanlığına ve ahlakına uzanır. Bu nedenle esnafımızı, milletimizin emaneti, bu günümüzün ve yarınımızın manevi teminatı olarak görüyoruz. Kapısı 72 millete birden açık olan esnafın olduğu yerde din, dil, ırk ayrımı olmaz. ‘Mülk Allah’ındır ve Rızık Allah'tandır' diyerek dükkânını, atölyesini, ekmek teknesini açan esnaf ve sanatkâr rızkın kimin eliyle geleceğini seçmez.
Ahilik sisteminde Usta-çırak ilişkisi ile kazanılan kabiliyetler gençleri sadece meslek sahibi yapmakla kalmaz, aynı zamanda onlara vatan ve millet sevgisini, edebi, adabı, saygıyı, dürüstlüğü, tevazuu, kanaati de öğretir. Nitekim bugün de küçükten büyüğe her işletme sahibinin elde ettiği hasılayı, karını çoğaltmanın değil, sağladığı istihdamın vesilesi olarak görmesiyle iftihar ediyoruz. Devirler geçse, dünya değişse de birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışmamız asla değişmeyecektir.
Millet olarak ne badireler atlattık, ne imtihanlardan geçtik. Bizi çimento gibi birbirimize kenetleyen kardeşliğimiz sayesinde hepsinin üstesinden geldik. İnşallah bundan sonra da aynı şekilde büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını hep birlikte gerçekleştireceğiz." dedi.

Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun da, "Ahilik  iktisadi hayat ve vatan savunmasına kadar millet olmanın tüm özellikleri içinde barındıran düzendir. Yaklaşık 1000  yıldır var olan bir gelenektir. Ahilik Kelime olarak kardeş, eli acık anlamına gelir. Ahilik kurumunun kurumcusu önem verdiği düşünceleri Anadolu'da yayılmıştır. Ahilik ortaya koyduğu temel içeriğiyle topluma yaşayan her kesimin, bütünleştiren millet olmanın adıdır. Türk milletine özgür bir kurumu olan ahilik  dostluk, hoşgörü, insan sevgisi, anlayış, bir çatı altında toplar. Ahilik güven kapısında esnaf kardeşliğin teminatıdır, omurgasıdır." dedi.

YILIN AHİSİ ŞED KUŞANDI

Öte yandan törende "yılın ahisi" seçilen Oto elektrik-elektronik ustası Feridun Ergin, şed kuşandı. Şed kuşatma ekibinin temsili şed kuşatma merasimi törene katılan öğrenci ve vatandaşların yoğun ilgisini çekti.

YILIN KALFASI VE ÇIRAKLARINA ÖDÜL VERİLDİ

Ben de yılın kalfası İskender Nalbant ve yılın çırağı Ertuğrul Durmaz ile çıraklara ödülleri takdim edildi.

VALİ HACIBEKTAŞOĞLU AHİLİK PİLAVI İKRAM ETTİ

Ardından tören sonunda  Vali Osman Hacıbektaşoğlu tarafından vatandaşlara Ahilik pilavı ikram edildi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Editör: Göksel Çolak