Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından telefon yoluyla dolandırıcılık yapan şahsa yönelik operasyon gerçekleştirdi. Edinilen bilgiye göre, Y.Y. isimli 18 yaşındaki şahıs, bir vatandaşı telefonla arayarak kendisini emniyet mensubu olarak tanıttı. “Yürülen soruşturmada isminiz geçiyor” diye vatandaşı kandıran şahıs, vatandaştan 500 bin TL değerindeki nakit para ve altınlarını ikametine giderek yüzü maskeli şekilde aldı. Olayın ihbarı üzerine ekipler harekete geçti. 
Emniyetten konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde; 
28.12.2023 günü il merkezinde meydana gelen telefon yoluyla dolandırıcılık olayında, bir vatandaşımız telefonla arayıp kendisini emniyet mensubu olarak tanıtan ve yürütülen soruşturmada isminiz geçiyor diyen şahsa inanarak yaklaşık 500.000 ₺ değerindeki nakit para ve altınlarını ikametine gelen yüzü maskeli bir şahsa elden teslim etmiştir.

Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliğince yapılan araştırma sonucu ikamete gelerek paraları elden teslim alan şahsın Y. Y. (18) isimli şahıs olduğu ve olay sonrası İstanbul iline gittiği tespit edilmiştir. Şüpheli şahıs 30.12.2023 günü İstanbul ilinde yakalanmış olup çıkartıldığı Mahkemece tutuklanmıştır.

Hiçbir kamu görevlisinin telefonda vatandaşlardan asla para talep etmeyeceğini hatırlatarak vatandaşlarımızın dolandırıcıların bu oyununa karşı dikkatli olmasını ve yakınlarını uyarmasını dileriz.

Kaynak: Haber Merkezi