Tarım ve Orman Bakanlığı Zonguldak Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada doğal hayatın devamlılığı ve zenginleştirilmesi adına yürütülen koruma çalışmalarının önemi vurgulanırken, etkili bir koruma sisteminin ancak toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla sağlanabileceğine dikkat çekildi. Özellikle avcılar ve avcı kulüplerine büyük sorumluluklar düştüğünün altı çizilerek, “Bu sebeple yöremizin doğal kaynaklarından olan yaban hayvanlarının korunması, kollanması için başta avcılarımız ve avcı kulüplerimiz ile halkımıza önemli görevler düşmektedir” denildi.
Canlıların gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması gerektiğine vurgu yapılarak, Kara Avcılığı Kanunu ve ilgili komisyon kararlarına uyulması gerektiğini belirtildi. Yasadışı avcılıkla mücadelenin önemi vurgulanarak, toplumun bu konudaki duyarlılığının artırılması çağrısında bulunuldu.
Açıklamada şöyle denildi:
“Geçtiğimiz av sezonunda avcılarımız yasaklara uymuş ve doğa koruma hususunda ne kadar duyarlı olduklarını herkese göstermişlerdir. Av sezonunun açılacağı Ağustos ayına kadar av ve yaban hayvanlarının üreme, eş tutma, yavru büyütme ve erginleşme evrelerini içine alan bu süre zarfında toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlara çıkarken daha hassas hareket etmesi, av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplanmaması hususunda daha duyarlı olmaları, yaban hayvanlarının yaşama alanlarının korunması ve onların rahatsız edilmemesi, ayrıca halkımızın herhangi bir yasal işlem ile karşılaşmaması için dikkatli olmaları gerekmektedir.”

Kaynak: İHA