Zonguldak'ta 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Kortej yürüyüşünün ardından Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene, ,AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Muammer Avcı Ahmet Çolakoğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul,Vali Osman Hacıbektaşoğlu ,  Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve protokol üyeleri katıldı.

Tören, anıta çelenk sunma ile başladı. Törende sırasıyla Valilik, Belediye Başkanlığı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Zonguldak Şube Başkanlığı çelenkleri bırakıldı. Çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu ardından da İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekildi. 
Tören, günün anlam ve önemini belirten konuşma ile devam etti. 

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Necmettin Çantaş, günün anlam ve önemini içeren konuşma yaptı. Çandaş, 19 Eylül;'ün muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü olduğunu belirterek şunları söyledi;

"Dünyanın en güçlü ve kudretli devleti Osmanlı İmparatorluğu, 1699 tarihinden itibaren bu güç ve kudretini muhafaza edemeyerek, toprak kaybıyla birlikte gerilemeye başladı. Bu gerileme, Birinci Dünya Savaşı sonuna kadara devam etti. Gözünü, Türk’ün anavatanına, Anadolu topraklarına diken emperyalist güçlerin en büyük hayali, Anadolu’daki 1000 yıllık Türk varlığını sona erdirmekti.
Haçlı ordusu hüviyetine bürünen emperyalist güçler, Birinci Dünya Savaşı sonunda ülkemizi parçalamaya yönelik hazırladıkları Sevr Anlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu Anadolu içlerine doğru sürdüler.
Esareti ve işgali kabul etmeyen Türk milleti bu duruma bir son vermeliydi. 13 Eylül 1921’de Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ’ün komutasındaki kahraman Türk ordusu emperyalistlerin maşası olan Yunan ordusunu 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan, Sakarya Meydan Muharebesi’nde tarihinin en büyük bozgununa uğramıştır. 
Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ’e Türk milleti adına , ‘’Gazilik’’ unvanı ile ‘’Mareşallik’’ rütbesini tevcih etmiştir.
19 Eylül; muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü’dür.
19 Eylül; tüm gazilerin, en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’le bütünleştiği bir gündür. Bugün de burada bu kutlu günün yıl dönümü olması münasebetiyle sizlerle beraber bir arada bulunmanın mutluluğunu yaşamaktayız. 
Gururla taşıdığımız Gazilik unvanı, Ata’mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır.
Kahraman gaziler , ‘’Gaziler Gününüz’’ kutlu olsun.
Sizler, En Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz.
Sizler, şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız.
19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, En Büyük Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen tüm şehitlerimizi Türkiye Muharip Gaziler Derneği olarak rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikler diliyoruz"

Kaynak: Ercan Demir