Geçtiğimiz günlerde aşırı yağışlar nedeniyle çöken yolun tekrar yapılıp vatandaşların hizmetine açılmaması  hasta ve hasta yakınlarının   ulaşımda sıkıntılar yaşadığı Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesinin mevcut yerinin  çok eski ve fiziki yapısı gereği  biran önce Atatürk Devlet Hastanesine taşınmalıdır.

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Anadolu Sağlık Sen Zonguldak İl Başkanı Barış Fidan yaptığı açıklamada şöyle dedi.   

“85 yıldır Zonguldak, Karabük ve Bartın ın yükünü çekmiş bir hastaneyi bu şekilde çaresiz bırakmaya hakkımız yok. Zamanında nezih ve havadar bir tepeye yapılan Amelebirliği Hastanesinin etrafını santim boşluk kalmayacak kadar doldurarak bugünlerin temelini zaten atmışız. KOAH hastalığının ne oluğunu yaşayan ve ona bakanlar bilir. Türkiye’deki son 3 meslek hastalıkları hastanesinden biri olan Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesinin yaşatılması bizim için zorunluluk olmuştur.

Hastanenin mevcut koşullarda göğüs hastalıkları hastalarına sağlıklı hizmet vermesinin imkânı kalmamıştır. Şu durumda, ikinci makas mevkiine yapılamayan büyük hastanenin yerine Amelebirliği Hastanesi hızlıca yapılabilir. Hastane yapılmasına izin verilmeyen ikinci makasa onlarca kamu kurumunun inşa edilmesi de ayrı bir tezattır. 

Başta Amelebirliği ve TTK olmak üzere Kamu Kurumu ve Sivil Toplum Kuruluşları el birliği ile hastanemize sahip çıkıp süreci hızlandırmalıdır. 15 yıldır ambulans helikoptere heliport yapamayan bir şehirde, hastane yapımının uzayacak olması dikkate alınarak, Atatürk Devlet Hastanesinin boşaltılan binası hızlıca Göğüs Hastanesine verilmelidir. Aklın yolu bunu gerektirir. 
Zonguldak kamuoyuna saygı ile bildiririz.”

Kaynak: Ercan Demir