Kdz. Ereğli Oyuncak Müzesi, “Kayalıdere Volkanikleri ve Yürüyüş Parkuru Jeoloji  Atölyesi” kapsamında,  Jeolojik Miras Farkındalık Rotası’nın ilkini, yetişkinlerle birlikte Kayalıdere Volkanik Şelaleleri’ne gerçekleştirdi.

 Kdz.Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Oyuncak Müzesi’nin düzenlediği  “Kayalıdere Volkanikleri ve Yürüyüş Parkuru Jeoloji  Atölyesi” nde katılımcılar Prof.Dr. Yeşim Büyükmeriç liderliğinde, milyon yıl öncesine ait volkanik yapıların aldığı şekilleri, şelaleleri ve dikey sütunları görme ve dokunma şansı buldular. 

Rota boyunca bilgi notlarıyla katılımcılara rota hakkında bilgi paylaşımı yapılırken, yürüyüş parkurunda ormanın sesi eşliğinde harika bir vakit geçirme deneyimi yakaladılar. 

 Kdz. Ereğli Belediyesi Kültür Danışmanı Melih Can Tanrıkulu; belediye olarak şehrimizdeki kültürel ve jeolojik miraslara yeşil ışık yakmak ve  sosyal belediyecilik anlayışıyla kentimizde yaşayanlara yeni bir soluk aldırmak için çalışmalarına devam edeceklerini belirterek, yoğun ilgi gösteren katılımcılara ve etkinlikte bilimsel temelli çalışmalarını aktaran Prof. Dr Yeşim Büyükmeriç’e  teşekkür etti.

Ardından etkinlik sonunda katılımcılara “Jeolojik Miras Elçisi“ katılım belgesi  takdim edildi.

Kaynak: Haber Merkezi