Zonguldak ilimizde Roman kültürünü yaşatmak, Roman kardeşlerimizin ihtiyaç ve taleplerine çözüm bulmak ve dayanışmayı sağlamak amacıyla derneği kurduklarını belirterek şunları söyledi:

"Sevgili Roman Kardeşlerim, Derneğimizin Saygıdeğer Yönetim Kurulu Üyeleri. Zonguldak ilimizde Roman kültürünü yaşatmak, Roman kardeşlerimizin ihtiyaç ve taleplerine çözüm bulmak ve dayanışmayı sağlamak amacıyla derneğimizi kurmuş bulunmaktayız. Derneğimizin adı Zonguldak Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneğidir. Ben 112 ambülans şoförü Birol Koçaklı olarak dernek başkanlığı görevini yürütmekteyim. Derneğimizin Başkan Yardımcısı Müslüm Koçaklı yönetim kurulu üyeleri Satı Çakıcı Şenol Koçaklı Şevki Burnaz, Hakkı Koçaklı ve Kamber Koçaklı'dır. 
Biz Dernek Yönetimi olarak Zonguldak İlimiz ve bütün ilçelerinde Roman kardeşlerimizle birlik ve beraberlik içerisinde etkinlikler yapmak, onların ihtiyaç ve taleplerini yetkililerimize ileterek çözüm bulmak, yardımlaşma ve dayanışma içerisinde çalışmalarda bulunmayı amaçlıyoruz. 
Romanlar vatanına ve milletine bağlı, renkli kültürleriyle toplumumuza zenginlik katan insanlardır. İlimizde yaşayan Roman kardeşlerimizin ayrımcılığa uğramadan eğitim, istihdam ve sağlık gibi alanlarda hizmete daha çabuk ulaşmaları en büyük hedefimizdir. 

Derneğimizin ilimize yararlı hizmetlerde bulunabilmesi amacıyla Sayın Valimiz, Sayın Milletvekillerimiz ve Sayın Belediye Başkanımız başta olmak üzere tüm yetkililerimizin derneğimize desteklerini bekliyoruz. 
Zonguldak Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği'nin ilimizdeki tüm Roman kardeşlerimize ve Zonguldak'ımıza hayırlı olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. 

Kaynak: Ercan Demir