Denizli Özel Cerrahi Hastanesi’nden KBB Uzmanı Op. Dr. Sinan Uluyol, burun estetiği ameliyatına karar vermeden önce bilinmesi gerekenler ve ameliyat süreci konusunda bilgi verdi.

Burun ameliyatı olacak hastanın iyileşme sürecini güzel geçirmeyi ve uzun dönemde istediği sonucu alarak yaşamayı hak ettiğini ifade eden Op. Dr. Sinan Uluyol, rinoplasti ameliyatlarında en önemli  konunun hastanın süreçle ilgili bilgilendirilmesi ile hasta-hekim arasındaki iletişim ve güven olduğunu dile getirdi.
Op. Dr. Sinan Uluyol burun Estetiği ameliyatları konusunda şu bilgileri verdi:
“Burun hem görsel hem de fonksiyonel olarak önemli bir organ. Yüzün ortasında her zaman her yerden görülecek organın ameliyatı çok önemli. Hem nefes alıp verme, hem de görünme organı. Bu nedenle operasyon öncesi kişinin burnunu hem estetik açıdan hem de fonksiyon açısından efektif olarak değerlendiriyoruz.
Hangi Durumlarda Burun Ameliyatı Yapılıyor?
Burunda kemer varlığı, burun ucunun geniş ve şekilsiz olması, aks eğrilikleri, burundaki asimetriler Rinoplasti ameliyatı ile düzeltilebiliyor. Kişi öncelikle burnun görselliği için bize başvuruyor ama biz operasyon sırasında içerdeki nefes alıp verme problemlerini düzeltip kişinin daha konforlu nefes almasını da sağlıyoruz.
Hastanın isteği ve bizim önerimizle en uygun şekle karar veriyoruz. İstenilenden daha yüksek bir burun yapıyoruz, o zamanla biraz daha oturur iner, normale gelir. Burun estetiği hastanın yüzüne attığımız imzadır. Bu imzayı güzel yapmak gerekiyor. Hasta isteğini bize söyler, biz de onların burun yapısına göre olması gerekeni anlatırız, bir orta yol buluruz. Her burnun bir hikayesi var ve bu işi yapmaktan çok büyük keyif duyuyorum.
Burun köküyle burun kanadı arasındaki mesafe önemli. Ağırlık merkezi burun kanadının gösterdiği noktada olmalı. Dudakla burun arasındaki mesafe yaklaşık 100-120 derece bir açıda konumlanmalı. Burun kökünden gelen 10-15 derecelik bir kavis ortaya çıkması gerekiyor.
Hastanın da estetik algısını geliştirmesi ve değer yargılarını oluşturması gerekir. Ameliyattan önce bu işi bilen en az iki hekimle görüşmelerini öneriyorum.
Ameliyat iyi yapılmazsa kötü estetik sonuç alınabilir. İçi iyi yapılmazsa fonksiyonel olarak nefes problemleri ortaya çıkar. O yüzden hastanın hekimi iyi seçmesi gerekir.
Kimler Burun Estetiği Olabilir?
Burnunda estetik ve nefes açısından sorun olan 18 yaş üstü herkese rinoplasti ameliyatı uygulanabilir. 3 saat kadar süren anestezi altında yapılan bir işlem. Bu nedenle genel anestezi yapılması sakıncalı hastaları ameliyat etmiyoruz. 50 yaş üstü hastalarda doku iyileşmesi geç oluyor. Ödemi, şişliği fazla oluyor. Bu nedenle 50 yaş üstü kişilere tıbbi zorunluluk olmadıkça önermiyoruz.
Ameliyat Sürecini Hastayla Paylaşıyoruz
Burun ameliyatlarında hekim ve hasta arasında güven duygusu ve iletişim çok önemli. Sonuçta hastanın bir beklentisi var.  Dolayısıyla hastanın ameliyat ve ameliyat sonrası süreçleri bilmesi gerekiyor. Ben kısa ve uzun dönemde olacakları benzer vakaların görüntüleri üzerinden göstererek anlatıyorum. 3. Güne kadar morluk olacağını, 7. Günde alçı silikon çıktığında ne durumda olacağını, 3. Ayda 1. Yılda neler olacağını adım adım hastamın bilmesini sağlıyorum. Tüm süreci hastamla paylaşıyorum. Ameliyat sonrası burnun yandan öne doğru çekilmiş videolarını hastalarıma izletiyorum. Hastayı bilgilendirmek ve süreçte asla yalnız bırakmamak gerekiyor."

Kaynak: Haber Merkezi