Kazakistan’ın Karaganda Buketov Üniversitesi’nden Rektörlük Ofisi Başkanı Serik Kalkamanov, Yabancı Diller Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tleuzhanova Gulnaz Koshkımbayevna, Kimya Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nurmaganbetova Margarita Taukenovna, Fiziksel Kültür ve Spor Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Adanov Kuanyshbek Bulanovıch, Türkiye’deki Üniversitelerle İş Birliği ve Proje Koordinatörü / Türk Dili Okutmanı Asuman Ergün, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’ı ziyaret etti. Ziyaretin ardından Kazakistan heyeti, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alptekin Sökmen ve Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Hikmet Haberal’ın koordinatörlüğünde Kastamonu’nun doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerini gezdi.


Prof. Dr. Sökmen ve Haberal, Kazakistan heyetine Kastamonu’nun tabiat güzelliklerini anlatmak ve tanıtmak amacıyla Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Azdavay Çatak Kanyonu üzerindeki cam teras ile Azdavay Atlı Turizm Merkezini gezdirdi. Ardından Sökmen ve Haberal, Kazakistan heyetiyle Pınarbaşı ilçesine geçerek ahşap platform üzerinden 3 kilometre boyunca yürünerek geçilen Horma Kanyonunu ve Ilıca Şelalesini gezdirdi.


Sökmen ve Haberal, Kazakistan heyetine gezi yapıldığı sırada bölgenin tarihini ve kültürünü anlatarak, turizm değerlerinden örnekler verdi. Sökmen ve Haberal, Kazakistan heyetine Kastamonu’nun coğrafi işaretli gastronomi ürünlerini de tattırdı.
Kastamonu Üniversitesine yapılan ziyarette Merkezi Araştırma Laboratuvarı'nı gezen heyet, inceleme gezisinin ardından iki kurum arasında “Kazak ve Türk Dilleri ve Edebiyatları Alanında Uluslararası Ortak Yüksek Lisans Eğitim ve Öğretim Programı Tesisine” ilişkin protokol imzaladı.

Kaynak: İHA