Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nde anjiografi ünitesinin kurulumu yapıldıktan sonra ilk defa 51 yaşında bir erkek hastaya koroner anjiografi işlemi yapılarak Zonguldak halkına hizmet vermeye başladı.
Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nde anjiografi ünitesinin kurulumu yapıldıktan sonra göğüs ağrısı şikâyeti ile gelerek hastaneye müracaat eden 51 yaşındaki Ceyhun Gülal, unstabil anjina ön tanısı ile koroner yoğun bakım ünitesine yatışı yapıldı.
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Aykaç tarafından koroner anjiyografisi yapılan hasta takiplerinde komplikasyon gelişmemesi üzerine hasta bir gün gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edildi. Hastanede İlk kez koroner anjiyografi işlemi başarılı bir şekilde yapılarak hizmet vermeye başladı.
İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner şöyle dedi:
“En sık ölüm sebepleri arasında olan kalp damar hastalıklarında acil müdahale hayatta kalma oranını artırmaktadır. Bu nedenle anjiyografi yapılabilen bir merkeze ne kadar hızlı ulaşırsa başarı oranı o kadar yüksektir. Şehrimizde üniversite hastanesi ve özel hastanede yapılabilen anjiyografi hizmeti kamu hastanesi olan Atatürk Devlet Hastanemizde de yapılmaya başlaması ve halkımızın bu hizmete daha hızlı ulaşmasını sağlayacaktır. Anjiyografi ünitemizin kurulmasında katkı sağlayan Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’ya, Milletvekillerimize, Sağlık Bakanlığımız Yöneticilerimize, Atatürk Devlet Hastanesi Yöneticilerine, emeği geçen Hekim ve tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum.”

Kaynak: İHA