Liseli öğrencilerden mobil aydınlatma paneli

Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat’ta meydana gelen,11 ilimizi etkileyen Asrın Felaketi” olarak tanımlanan  deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yaralarını  sarmak için meslek liselerinin ortaya koyduğu dayanışma, farklı alanlarda yapılan üretimlerle devam ediyor.

Liseli öğrencilerden mobil aydınlatma paneli

 Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, deprem bölgesindeki illerde çadır aydınlatmalarında, şarj edilebilecek mobil cihazların şarjında kullanılabilecek, taşınabilir, güneş enerjisi paneli ile çalışabilir mobil aydınlatma cihazı üretti.

Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de güneş enerji panelli bank üretimi gerçekleştirdi.

Deprem felaketinin ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Zonguldak genelindeki meslek liseleri de farklı üretim alanlarında; soba, roll ekmek, uyku tulumu, battaniye, yetişkin ve çocuk kıyafeti, temizlik malzemeleri  gibi birçok alanda üretim yaparak depremin açtığı yaraların sarılmasında büyük katkı sunmuşlardı. Şimdi de   güneş enerjisi paneli ile çalışabilir mobil aydınlatma cihazının arge çalışmasını tamamlayarak numune üretim yaptılar. Yine  güneş enerji panelli bank üretimi de yapıldı. Kısmi aydınlatma ve cep telefonlarının şarjında kullanılabilecek. Seri üretim için afet bölgesinden gelecek ihtiyaç ve  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  yapılacak koordinasyona göre üretim yapılacak.

Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  tarafından üretimi yapılan güneş enerjisi paneliyle çalışabilir mobil aydınlatma cihazı ve Zonguldak Mesleki Teknik Anadolu Lisesi tarafından üretimi yapılan güneş enerji panelli bank  ile ilgili olarak paylaşımda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan; “Ülke olarak yaşadığımız bu zorlu süreçte meslek liselerimiz üretim kapasitelerini ve üretim çeşitliliklerini artırarak depremden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarabilmek için  büyük bir dayanışma örneği ortaya koydular. İlimizdeki meslek liselerimizden kurumsal kapasitesi üretim için yeterli olanların tamamı, fiili olarak üretimde görev aldılar. Depremden hemen sonra ekmek üretimi, ardından uyku tulumu, battaniye, soba, temizlik malzemeleri üretimleri yapılarak deprem bölgesindeki illerimize gönderilerek Milli Eğitim Bakanlığımızın koordinasyonuna teslim edildi. Deprem felaketin üzerinden günler geçtikçe bölgedeki ihtiyaç çeşitliliği de değişti. Bölgeden gelen ihtiyaçlar ve Bakanlığımızın koordinasyonuna göre Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz, güneş enerjisi paneli ile çalışabilir mobil aydınlatma cihazının üretimini yaptılar. Örnek üretimi yapılan cihaz, arama kurtarma çalışmalarında aydınlatmada, çadır aydınlatmalarında kullanılabilecek. Şarj ihtiyacı olan cep telefonu dahil küçük mobil cihazların şarj ihtiyacını da karşılayabilecek potansiyeli olan taşınabilir kullanışlı mobil bir cihaz olarak üretildi. Zonguldak Mesleki Teknik Anadolu Lisemiz tarafından üretimi yapılan güneş enerji panelli bank, kısmi aydınlatma sağlarken aynı anda birden azla cep telefonunun da şarjını  sağlayabilecek.  Okullarımız bahsettiğimiz  üretimleri  yapabilecek kurumsal kapasiteye sahip. Bakanlığımızca sağlanacak koordinasyona göre üretim yapılacak.
Depremin açtığı yaraların sarılmasında meslek liselerimiz tarafından yapılan üretimler, ihtiyacın karşılanması ve amaca hizmet etme açısından çok verimli oldu. 

Milletimizin en önemli kök değerlerinden biri olan “dayanışma”, eğitim müfredatımızın da her daim önceliklerindendir. Bu önceliğimizin ne kadar önemli olduğu,  meslek liselerimizin üretimleri ile bir kez daha gördük. Milletimizdeki dayanışma ruhunu bir ayna gibi yansıtan her bir evladımızla gurur duyuyoruz. Yaralarımızı birlikte sarmaya devam edeceğiz. Üretim ve dayanışmamız artarak devam edecek. Yaralar sarılıncaya kadar sahada olmaya devam edeceğiz.”dedi.

(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2023, 14:09
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner355

banner319

banner94

banner300

banner299

banner348

banner266